![]() |
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
![]() |
#106 | |
![]() Citat:
jackpot och hur logiskt är det då att spela överhuvudtaget, när sannolikheten för att jackpot och usel utdelning är överhängande? Vore jag stensäker på att Donna Di Quattro bara vinner, skulle jag fundera både en och två gånger, om jag överhuvudtaget skulle lämna in något spel. Märren hade ett spelvärde på Momarken, men det är helt utraderat idag. Det är favoritspelarnas dilemma, de är konsekvent tvåa på bollen när det finns ett spelvärde i att spela på en häst, men när spelvärdet väl är raderat, då är de alltid först på bollen. Denna enorma massa favoritspelare är de som vecka ut och vecka in betalar hela jävla kalaset (plöjer in stålar i poolerna, med en förväntad ROI som knappt är mätbar). Kanonmaten matar på som det elakt brukar heta. Jajjan |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#108 |
![]()
10 Wollafur avd 5 typisk Örjan-styrning, rygg på två av favoriterna efter strykning av 9 Dolce Vici. Lucka på upploppet och en läpp före i mål.
__________________
Även en blind höna...går in i väggen! Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
asgaya3141 (+5) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#109 |
![]()
Säg mig vad jag ska göra... Tellmewhattodo... Tror jag spikar Örjan Avd 4 från spår 6.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
capone (+1) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#110 |
![]()
Jag spelar V75 för att få ut så mkt som möjligt av min insats. Jag vill hitta anledningar till att gardera stora favoriter. Om då en tränare går ut och ger klart mot en 60% are då blir det nästan kåtslag. Spelar ingen roll om Donna vinner med 100m. I min bok står det. Måste garderas med den infon som finns
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
hugotheboss (+5) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#111 |
![]()
Det läggs ut en del spårstatistik här med tanke på Windy Ways i första loppet. Tänk på att sjuan är struken, så det är bara tio hästar till start och en hel del utfyllnad. Som jag skrev så är jag inne på att spika henne och jag tror Erik kommer att hitta en bra position i fältet för att ta dem på speed.
|
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#112 | |
![]() Citat:
|
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#113 | |
![]() Citat:
|
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#114 | |
![]() Citat:
Jag skulle sätta vinstchanserna ungefär så här: Donna Di Quattro: 45 % Fleetfoot Hanover: 20 % Windy Ways: 20 % Blended Scotch: 10 % Resten: 5 % Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
znipstern (+5) |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#115 |
![]()
bottnas commadeur får bli chansspiken idag, går ju från att vara favorit förra veckan i klass 1, knappt slagen av en häst som fått loppet så långt ner i halsen som bara gick, nu 6% i klass 2 , tror till och med jansson rattar in den här utan större problem.
Senast redigerad av bjarnet den 2016-04-02 klockan 11:02. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#116 |
![]()
SHJ: Scellino Luis (V75-2) drog tyvärr sämsta spåret igen. Han har inte haft något flyt med det. Sedan fick han en jobbig löpning också senast. Sammantaget gick han bra, men det måste bli bättre flyt än han har haft på slutet. Han brukar tåla att gå hårda race relativt tätt. Jag tror att han håller formen och att han kommer göra ett bra lopp igen. Löser det sig bättre än senast blandar han sig absolut i.
Är inte det här en bra spik? |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#117 |
![]()
kör ett litet bäbissystem för å ha nå å kolla på
11 ( varför inte ? ) 11 ( varför inte igen ? ) 3-7-10 4 ( vinst om det inte blir galopp ) 1-3-10-11 1-3-4-5-7-8-9-12 5-6-8-9 128 kr = en bärs å en snusdosa |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#118 |
![]()
Jari Kinnunen tränar 2 Pascha Tilly (V75-5) som reste dåligt till försöket i Sundsvall senast, men som tävlade vettigt ändå. Nu har vi haft kontakt med honom idag vid elvatiden.
- "Jag var väldigt besviken på honom senast, men han hade ätit och druckit dåligt och var dessutom lite orolig mest hela tiden efter att ha stått ensam i gäststallet och inte riktigt förstod vad som hände. Den här gången har det gått mycket bättre då vi haft resesällskap, vi åkte igår vid 22.30 och kom fram lite före åtta i morse och han har varit mycket lugnare och tryggare och ätit och druckit precis som han ska och bekantat sig i gäststallet här på morgonen med sin kompis. Jag var ute och joggade honom lätt 6-7 varv på banan och han känns precis som han ska och nu litar jag på min häst igen, jag tror att han kommer att vara 20-30 m bättre än senast åtminstone. Dessutom känns han smidigare i travet utan brodden som han gått med hittills i år. Däremot hade jag planerat att lätta honom till aluminium med sula men han kändes lite rullig när jag testat på det så vi kör med järn och utan sula och det kommer att funka perfekt. Han är inte långsam bakom bilen men måste sköta sig själv och går inte att forcera, men jag litar som sagt på honom och tror på en mycket bra prestation. Han är inte löpningsberoende. Det blir en månad sedan försöket men jag har kört 1.17/1600 m nyligen på en något tung bana och då fanns verkligen inget att anmärka på – tvärtom. Det blir spännande idag och sedan hoppas jag komma tillbaka för fler V75-lopp under året eftersom han är svenskfödd. Däremot är han inte inbetald för några årgångslopp utan det är bara Breeders Crown mot slutet av året", avslutar Jari om sin fyraåring på mycket bra svenska. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#119 | |
![]() Citat:
|
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#120 | |
![]() Citat:
Information om följande kan vara bra veta (kanske framtiden) om kuskarna. Mil bakom ratten innan tävlingar ( om kusken kör flera tävlingar samma dag på olika orter) Ordentligt m sömn Lätt förkylning ev lite feber, dålig mage, ont i halsen etc Alkoltest (finns redan) Vi är grymt intresserade hästen m div utrustning etc När det handlar om enormt stora summor pengar som satsas är det någon som tänkt samma tankar?
__________________
Se var du sätter fötterna, annars kan du lätt tappa travet. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
|