![]() |
Gourmand eller ungkarl?
Eftersom jag inte har något vidare intresse av bilar så tänkte jag bidra med mitt Off Topic intresse, Matlagning. Tänkte bidra med en bild på kvällens måltid som faktiskt var en premiär.
Kyckling Milanese med svamp- och parmesanrisotto. Serverades med italiensk salladsmix, tomat och en skvätt Balsamico. http://i51.tinypic.com/xaqnav.jpg Vad äter ni pojkar/flickor? Fine Cuisine eller kebabhaket på hörnet? |
Ser gott ut!
Eftersom jag är sjuk så fick det bli något enkelt.. http://www.mediabanken.se/NetXtra/Pr...&itype=jpg300p :/ |
Citat:
:popcorn: |
Citat:
|
Citat:
|
Matlagning är långt ifrån min styrka men det finns ju hjälp för det på Sharps också!
http://i53.tinypic.com/30toyl0.jpg |
Citat:
|
Hmm ikväll blev det tacos, föga spännande... men gott ändå! Hade iallafall santa marias "habanero taco-mix" så lite extra smak blev det, men den var inte så vrålstark som påsen ville framställa det som.
Fast i Sverige kanske den räknas som vrålstark... ;) |
Lagade tidigare ikväll en shittake & västerbottenost risotto, sen hjortytterfile som jag marinerade innan i timjan,vitlök, olivolja serverat ihop med en god chianti!
Gordon Ramsay hade sagt "Oh my good, thats clean! Perfectly cooked meat! fuck me" Satt som ett smäck! och ja, det vart ligga. |
Citat:
|
Citat:
|
Jävligt gott lät det i vilket fall!
|
Jag har också matlagningen som min stora passion vilket har sina nackdelar bland vänner. Det blir lite Solsidan över det hela när man bjuder på t.ex.en egen färsk pasta på en tisdag. de får ångest av att bjuda över en på middag om man säger så :evilgrin39:
Robin, hade du haft en italienare på besök så hade han först ätit risotton och sedan kycklingen för sig. I den traditionella italienska matkulturen serverar man all mat för sig om kan säga så och inte som hos oss dödliga med alla tillbehör och såser som vi älskar det i vårat kök. Så beställer du en köttbit nere i Italien så får du just en köttbit. på sin höjd ett salladsblad som dekoration. Fast de kan ju sin mat så det blir gott ändå :) Äta en risotto rakt av är ju inga problem. Det är ju även gott utan något i den förutom lite extra parmesan, ringlad olivolja, ett gott rustikt börd och en flaska rödtjut. Sen är det inget fel i att använda risotto som tillbehör vilket det moderna köket har anammat. Fantastiskt gott med risotto till en köttbit istället för potatis eller vad man väljer. Nu blev man hungrig. |
Jag är dålig på risotto. Tycker det är riktigt svårt att få till.
|
Citat:
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved