Semicolon |
2015-05-18 20:18 |
Citat:
Ursprungligen postat av Wagner
(Inlägg 431726)
Nu dök det där med kassör upp igen.
Helt klart en organiserad kampanj och kassör har vi inte hört för sista gången. http://www.unt.se/omvarld/svart-bevi...s-3733813.aspx
Kanske kan funka för andra också? Nää fan jag sålde inte 5 kilo heroin. Jag var bara kassör. Vem ringer Silbersky?
|
Skulle vi inte kunna pröva den här varianten?
"Efter att misstankarna om människohandel väckts bestämde sig Gävleborgspolisen för att undersöka gruppen prostituerade närmare, och kom då fram till att prostitutionen var organiserad, något som tidningen helahalsingland.se rapporterat om. Men enligt Michael Anefur, regeringens förre hemlöshetssamordnare, är detta varken förvånande eller ett tecken på brottslig verksamhet.
– Självklart är prostitutionen organiserad. Har man en bil är det ju rätt rimligt att man samordnar sig och kör ut folk till bestämda platser för att sälja sex. Det är heller inte ovanligt att man i gruppen utser en halick som har hand om pengarna, men det innebär inte att halicken tar pengarna, säger han."
|