Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   P3 Dokumentär om spelskandalen 1990 (https://www.sharps.se/forums/offtopic/11337-p3-dokumentaer-om-spelskandalen-1990-a/)

alibaba 2012-03-11 21:12

P3 Dokumentär om spelskandalen 1990
 
P3 Dokumentär levererar alltid. Säsongspremiären om spelskandalen 1990 är inget undantag och kan lyssnas på här: http://sverigesradio.se/sida/default...programid=2519

Edit: Wagner och andra gamla rävar som var med vid tidpunkten kanske har något intressant att berätta om saken?

Wagner 2012-03-11 21:44

Jaha, då blir man tvungen att lyssna på radio också. :)

Satt på Solvalla-restaurangen den där dan, en Söndag om jag minns rätt. Då startade alla matcher 13:15 och ingenting annat. På den tiden var det vanligt med privata aktörer, svart-bookies, om ni så vill.

Dom flesta hade fått nys om vad som gällde och stängt butiken. Ja alla utom en och han satt vid samma bord på Valla. Hemma vid telefonen, det här var före mobilernas intåg, satt en medhjälpare och tog emot spel. Det här var inget ovanligt upplägg, svara i telefon och skriva upp spelen kunde vilken idiot som helst göra.

Hur som helst så ringde "aktören" hem och skulle stämma av vad som hade droppat in. Även om man var på trav höll man sig uppdaterad via text-teven på Kongressen, det var ett djävla springande. Var man dessutom stor inom privatspel så var det extra angeläget att få veta vilka lag det skulle ondas på.

Ja det var då han fick veta vad som hade droppat in. Det var mycket KUNGÄLV vill jag lova. Då hade det redan gått upp för den där stackaren att resten av gänget höll stängt och några hade säkert passat på att spela där det var öppet, ja ni vet var. :D

Lär ha kostat en slant. :whistling:

Såg att du hade editerat mig. Men jag var olyckligt ovetande om vad som gällde. :no:

pojkrummet 2012-03-11 21:54

Grymt intressant. Finns det andra dokumenterade fall?

Wagner 2012-03-11 22:02

Wikipedia har koll på allt. :) http://sv.wikipedia.org/wiki/Spelska...i_Sverige_1990

Till slut slog det över och allt spel över laxen blev en spelkupp i Expressen. Ju större insatser desto större spelkupp. Att vissa spel sprack så det bara sjöng om det spelade ingen roll. Spelkupp var det ändå bara insatsen var tillräckligt stor. :whoco5:

alibaba 2012-03-11 22:10

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 176465)
Såg att du hade editerat mig. Men jag var olyckligt ovetande om vad som gällde. :no:

Bara för att förtydliga menade jag inte att insinuera att du skulle ha vetat om det på förhand eller så utan eftersökte just anekdoter i stil med den du gav.

Wagner 2012-03-11 22:42

Citat:

Ursprungligen postat av alibaba (Inlägg 176471)
Bara för att förtydliga menade jag inte att insinuera att du skulle ha vetat om det på förhand eller så utan eftersökte just anekdoter i stil med den du gav.

Du får gärna insinuera. Ingen hade varit gladare än jag om jag vetat om det. :D



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved