![]() |
Intresseanmälan för Soulman RSS
Efter att ha satt 5 av 6 överspel i helgen - varav en dubbel - så är allas vår Soulman snart över 130 strecket på sin ROI sett över hittills 140 spel. Tack dellgren som fixat spreadsheet åt forumets egna överspelssharp!
Tänkte att vi kunde göra en mätning på hur många av forumets aktiva läsare som är intresserade av att Soulman fixar ett eget spreadsheet som man kan följa via RSS. Har vi tur så kanske han uppmärksammar vår gemensamma uppskattning för hans insatser och även hörsammar vårt intresse över att kunna ha en chans att haka på hans spel i tid. Personligen tror jag att jag lyckats rygga max ett dussin av de hittills 140 spel han rekommenderat, få har tid att scanna av fotbollsektionen en gång i kvarten på kvällarna för att se vad han hittat. Så rösta ja ifall du skulle uppskatta ett spread. I övrigt stort tack för alla grymma spel om du läser detta. |
Jag brukar alltid kolla 10 min innan vanliga matchtider och det har funkat bra, men ett spreadsheet där han uppdaterar själv vore givetvis guld värt :)
|
Ja, sjukligt bra reks med goda motivationer. Förstår att han håller inne spelet så länge som möjligt, men en spreadsheet vore underbart najs och smidigt.
Har ta mig fan misshandlat min F5 knapp asså... |
Hade verkligen uppskattats!
Soulman for president! :yes: |
Ojoj! 140 spel! Vilket sample......
|
Jag tror ni kommer jinxa hans spel genom det här..
|
Tror aldrig jag har sett en poll få så stor respons på så kort tid, eller ens någonsin. Soulman är poppis, med all rätt då han verkar vara duktig, men få inte hybris grabbar, det är trots allt få spel som är bokförda och om ingen historik längre tillbaka i tiden är verifierad så är denna data inte tillförlitlig.
Det mest sannolika är väl att Soulman är vinnande, men tanke på kvalitén på hans rekar, men innan bokföringen är mer komplett kan resultaten vara en bit från sanningen. Edit: tex har spel med medelodds över 2.00 (2.67 i genomsnitt) träffat 48% och det är inte något som kommer vara långvarigt. Filtrera vi på odds över 2.50 så hittar vi medeloddset 3.38 och en träff på 41.46% och nästan 33 units av 113 vunna kommer därifrån. |
Citat:
Citat:
|
Angående 140 spel så är det inte helt korrekt. Dellgren som gör ett kanonjobb med att bokföra hans spel har dock inte lagt in alla spel. Här (länk!) har ni soulsmans 115 första spel som sträcker sig från 2011-05-02 till 2011-09-27. Soulman har totalt 270 inlägg varav många inlägg innehåller multipla spel. Detta betyder att han lär ha 300+ spel som han har skrivit i forumet. Jag har dock inte haft tid eller ork att bokföra alla hans tidigare spel, men kanske kan fixa in dem ikväll.
|
Egentligen är det enda ni vill åt en RSS funktion för hans inlägg så ni kan göra annat under tiden men ändå bli notifierade.
https://www.sharps.se/forums/search.p...induser&u=5236 varsågoda, alla inlägg som gjorts av honom. Bokmärk denna istället. Eller så kan någon av alla kodare som hänger här göra en egen feedreader som läser av inläggen>skapar rss som ni andra kan prenumerera på. |
Citat:
|
Flyttar denna till offtopic även. Hör ej hemma under fotboll. /MOD
|
Citat:
|
Får lätt en SBR-känsla av dessa trådar... Och för mig känns det vitalt att det inte blir för mycket sån mentalitet här.
RobinD has it... |
Har fixat ett enkelt php-skript som hämtar ut datan från sharps sökresultat och skapar ett rss-flöde. Problemet är som jag skrev tidigare att man måste vara inloggad för att få det att fungera. Detta betyder att det i dagsläget inte fungerar, och att jag har kopierat innehållet från sökresultatet och sparat allt i en statiskt fil. Det är alltså bara "Proof of concept" men koden ska fungera om sökningen öppnas upp för icke-medlemmar.
Här finns testsidan: http://utilities.persa.se/soulman/ Såhär fungerar skriptet: Spoiler:
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved