Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   Soulman spreadsheet (https://www.sharps.se/forums/offtopic/10903-soulman-spreadsheet/)

dellgren 2012-02-14 22:18

Soulman spreadsheet
 
Jag hoppas att detta är okej (både från Sharps och Soulmans sida).

Han brukar ju vara envis med att inte kommentera folks förfrågningar om att starta ett spreadsheet. Så jag har tagit mig friheten att göra ett och där jag dessutom backtrackat hans spel som finns på honom om man söker på "soulman" i sökfunktionen. 105 spel so far och fin statistik.

Jag ska försöka hinna med att lägga in hans spel när jag kan. Jag har hunnit med de flesta av hans spel på senare tid men naturligtvis så hänger jag inte här på Sharps dygnet runt så något spel kan man kanske missa. Men jag ska göra mitt yttersta.

Jag har avvägt hans unitsinsats enligt följande:
1-5 units
1u = Låg insats
2u = Måttlig insats
3u = Medelinsats
4u = Ganska hög insats
5u = Hög insats

Adress för ev. RSS-funktion:
https://www.sharps.se/spreadsheet/soulman

Kommer troligen inte lägga in hans bookie utan där får ni använda er av jämförelsesite. Hinner/kan jag så lägger jag in dom men det är ju inte alltid man har tillräckligt med tid innan avspark ;)

Så soulman - jag hoppas detta är okej med dig. Det är väldigt många här på Sharps som vill ha ett SS på dig.

Cherry-o!

hejmike 2012-02-14 22:20

Mycket bra initiativ om det godkänns.

vessl123 2012-02-14 23:18

Håller med! Grymt intiativ... målskytte-spelen är ju bara galet fina siffror hittills. :claps:

Persa 2012-02-14 23:18

haha, jag var i exakt samma tankar igår och tog intiativet att skapa ett eget sheet:
https://www.sharps.se/spreadsheet/13495

Har lagt in ungefär lika många spel som dig, dock med rätt datum så att man ser kurvan. Det verkar även som om du har bokat de senaste spelen medan jag har bokat de 115 första spelen. Jag märkte dock snabbt att det var för tidskrävande och har inga ambitioner att fortsätta så jag hoppas du fortsätter med arbetet!

dellgren 2012-02-14 23:20

Citat:

Ursprungligen postat av Persa (Inlägg 169109)
haha, jag var i exakt samma tankar igår och tog intiativet att skapa ett eget sheet:
https://www.sharps.se/spreadsheet/13495

Har lagt in ungefär lika många spel som dig, dock med rätt datum så att man ser kurvan. Jag märkte dock snabbt att det var för tidskrävande och har inga ambitioner att fortsätta så jag hoppas du fortsätter med arbetet!

Funderade på att lägga in rätt datum i efterhand. Får väl ta tag i det.
Ja, jag kör vidare så får vi se hur pass effektivt det blir.

dellgren 2012-02-14 23:52

Spreadsheetet korrigerat efter datum

Iamthelegion 2012-02-15 08:49

Kan vara det bästa på länge här på sharps om det är tillåtet från staben och soulman själv.

Killen är ett mystiskt geni! Bara inte detta jinxar hans bets!?!?

snooze 2012-02-15 09:05

Är det så här man gör för att slippa bokföra sina egna spel!?!?:evilgrin39:

soulman är ett geni:D

fireas 2012-02-15 09:05

Eftersom han inte går efter tur så tror jag att det är cool:)

dellgren 2012-02-18 04:45

Jobb fram till 17 idag och imorgon så det kan bli svårt med uppdateringar av spreadsheet. Lycka till!

dellgren 2012-02-23 18:57

Osmidigt nog så kommer jag att vara upptagen från 20.30 och framåt så eventuella spel från soulmans sida är det inte säker jag hinner lägga in...

dellgren 2012-03-04 23:41

Tänkte nu ta någon timme och lägga in lite spel från Soulman som jag har missat. Därför kan det bli en hel del pling i er RSS-läsare om ni lagt in det sheetet men det är inget att bry sig om.

calle_2k 2012-03-05 09:38

Hej Soulman!

En fråga, vilka sidor använder du dig av för infon du nyttjar i dina spel? Tack på förhand!

henke111 2012-03-05 11:18

Hade int det enklaste varit att Soulman lagt sina spel i en speldagbok istället för i dagens Fotbollstråd? Då skulle man ju kunna RSS märka den dagboken och få pling om alla spel?

dillehal 2012-03-05 11:21

Citat:

Ursprungligen postat av henke111 (Inlägg 174691)
Hade int det enklaste varit att Soulman lagt sina spel i en speldagbok istället för i dagens Fotbollstråd? Då skulle man ju kunna RSS märka den dagboken och få pling om alla spel?

Läs: https://www.sharps.se/forums/offtopic...soulman-rss-2/ för svar på tal.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved