![]() |
|
LinkBack
![]() |
Ämnesverktyg
![]() |
![]() |
#16 |
![]()
Tja vad framtiden har att erbjuda vet ingen. Har du vunnit 10 år i rad så är de inget som säger att du gör de år 11 med.
Rätt meningslös diskussion då jag bara kan tala för mig själv men precis som du säger så tror jag det är 99.9% chans att du kommer backa om du börjar betta så det bästa rådet är nog att du skall spela ut dina bonusar som är helt omöjligt att inte tjäna en 10-20 000 på och sedan fortsätta med pokern. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#17 | |
![]() Citat:
![]()
__________________
En ROI på 110 och 100 kr insats ger bara hälften så tjock plånbok som vid 102 % i ROI och 1000 per bet Det värsta är inte att bli limiterad - Det är värre om man inte blir det Nu även på Twitter To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#18 | |
![]() Citat:
Paddypower går, betfred, skybet m.m går ej. De vägrar iaf välkomna mig med bonuserbjudande, deras kontinuerliga bonusar kanske man kan roffa åt sig men lär väl knappast gå. Sen tänkte jag köra lite surebets, får ni säga vad ni vill. Varför inte bli välkomnad rejält så länge man kan. ![]() Senast redigerad av matchingbetisover den 2015-07-26 klockan 18:01. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#19 |
![]()
Ja surebets kommer fungera finfint i 2-4 veckor om du har tur. Sedan är de slut på bonusar och andra erbjudanden och du kommer få spela hela 10kr om du har tur på bolagen.
Men som du sa för dig är de nog det klart lönsammaste att bara köra på med surebets så länge de går och sedan hitta på något annat. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#20 |
![]()
Gör bara som denna man så går det bra.
https://youtu.be/d6FAUQ6SFKM Senast redigerad av bjarnea den 2015-07-26 klockan 19:52. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#21 |
![]()
Förstår inte snacket om att stora marknader är omöjliga att slå. Du behöver inte ha någon inside-information direkt.
Bara ta helgens exempel med träningsmatchen Milan-Inter. Inter stod runt -0.25 2.10 innan elvorna släpptes. Elvorna släpps och Milan är i princip ordinarie medan Inter ställer upp sitt Primavera-lag plus några mediokra från ordinarie elvan. Man ser elvan och kan rätt snabbt konstatera att Milan ska vara stora favs. Jag som inte anser mig skarp på de italienska lagen kunde ändå med gott mod klicka Milan +0 ht 2.17. Marknaden reagerade slött, var ca even odds vid kick-off. Milan spelas sen ner rätt kraftigt första kvarten och står runt 1.55-1.70 +0 ht hela halvleken. Nu blev det bara 0-0 i ht, men detta exempel belyser rätt bra att betting inte är så svårt som folk vill få det att framstå. I stora ligor är det bara att följa nyhetsflödet och ta position när ny info dyker upp innan marknaden reagerar. Marknaden är ofta rätt seg. Jag är rätt ny i gamet med betting men för varje dag som går desto mer inser jag att det inte är så svårt att gå plus på betting, eller att leva på det. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#22 |
![]()
Träningsmatcher är en guldgruva. Gäller bara att hålla koll på startelvor så kan man göra riktigt fina pengar då marknaden kan reagera ganska sent. Det är ju trots allt spelarna som styr marknaden till den största delen.
Så är du snabbare och skickligare än dina polare så är du på rätt väg ![]() Utstick hos EU-bolag är väl steget efter bonusarna. Men som kingofding säger "Det svåra är inte att vinna pengar det svåra blir när du inte längre får satsa några pengar." Senast redigerad av Seebbo den 2015-07-27 klockan 00:49. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#23 | ||||||||||||||
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 1 500
Sharp$: 1952Sharps.se Kirtap million Stats: 28 - 30 - 0 ROI: 105.57% Vinstprocent: 48.28% |
![]()
Jag älskar surebets.
|
||||||||||||||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#24 |
Reg.datum: jul 2011
Inlägg: 568
Sharp$: 4875Hockey-VM 2013 Stats: 11 - 8 - 6 ROI: 113.31% Vinstprocent: 57.89% |
![]()
Att ha mer information än någon annan är en metod man kan vinna med. Men man kan också ha den bästa modellen för all tillgänglig information (alltså i läget att man inte har mer rådata/annan information än någon annan. Det är också då man kan betta mer när oddsen satt sig efter ny information, till lägre ROI men du får ner mer.
__________________
"Different mission, different school, I only have one rule: stay cool, like a swimming pool" Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Sportstrader_swe (+10) Senast redigerad av Juret den 2015-07-28 klockan 18:57. |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#25 |
![]() |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#26 |
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 1 500
Sharp$: 1952Sharps.se Kirtap million Stats: 28 - 30 - 0 ROI: 105.57% Vinstprocent: 48.28% |
![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#27 | |
![]() Citat:
Har börjat kolla på den här modellen på sistone. Har alltid gillat sitta på exchangen och knappa. Bryr mig föga om lagen mest om siffrorna dessutom skönt slippa sitta och se hur skiten slutar. edit: idag förlorade Sverige med 1-4 men jag stängde ner med glatt humör efter tredje målet för jag hade surebettat över 2.5 hehe edit: Bonusar ska varje amatör börja med, sen får man leta lite och kolla runt men steg två är surebets. MEN tro ALDRIG att du vet något som bookien inte vet. Praktiskt sett det absolut bästa sättet men i stora drag även teoretiskt rätt för extremt många. Spoiler:
__________________
Gambla inte med din plånbok -Matcha spelet Senast redigerad av matchingbetisover den 2015-09-09 klockan 01:59. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#28 | |
![]() Citat:
Ta t.ex. någon som har 5% edge genom att spela roulette, en sådan person kan beskriva processen med fysiska lösningar, såsom mäta bollens och rotorns hastighet utan några tekniska hjälmedel och på så sätt förutspå i vilken halva bollen kommer att landa i innan den gör det. Men inte här, utan får också intrycket av gambling. Om det nu hänger på värderings-strategi, så borde det för olika sporter finnas grundläggande faktorer att ta med i beräkning vid en bedömning. Låt mig göra en jämförelse med ett roulette hjul där visa nummer är favoriter för att dom träffas över förväntan, alltså har en bias, t.ex 3.0 STDS. Nu så är det ju så att även random fluctation kan producera en sektor med nummer att träffas över förväntan utan att vara bias. Alltså det är ingen fysisk defekt på hjulet som gör att dessa nummer eller sektor träffar över förväntan, vilket skulle vara en fysisk förklaring och inte slumpmässig tillfällighet. Om man då är expert på hjulets uppbyggnad och med hjälp av ljus reflektioner kan se och hitta dessa defekter i samband med att samla in data från hjulet så har du en positiv förväntan EDGE vilket inte är gambling utan advantage play. Hur skulle vi gå vidare med denna jämförelse när det handlar om sportbetting. Inte vet jag, eftersom jag är inte expert inom detta område. Men en tänkbar värderings-strategi skulle kunna vara att mätta en hästs löptider och skapa en tidslinje över sämsta till bästa löptid. Sedan plocka fram ett mellan värde, eller genomsnittsvärde. Efter det med framtida lopp så ger du ett + tecken för varje gång hästen springer långsammare än nyckelvärdet och en - tecken varje gång den springer snabbare än nyckelvärdet och = tecken för varje gång den befinner sig mitt i gränsen för nyckeltalet. Då skulle du få data som ser ut så här ++----+++---=+--++---= I samband med dessa resultat kan man samla in annan data som form för dagen och hur träning varit och med eller utan sko med mera. Så bra och dåligt eller gränsvärde. Här kan man ju då utgå ifrån att när Häst A gjort dåligt ifrån sig med tre + tecken så brukar han komma tillbaks och hamna bland dom tre första i samband med framsteg under träning och dagsform med mera. Eller när du har positive resultat med - tecken så utgår du ifrån att Hästen A är i bra form och kommer hamna bland dom tre första. Åsikter på detta? Det är ju typ såna svar man vill ha, metoder och tillvägagångsätt eller värderings-strategi. Senast redigerad av Sputnik2012 den 2016-05-13 klockan 19:34. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#29 |
![]()
Alla kan läsa statistik, samla information eller se på matcher. Det dock få kan är att förstå den sporten de bettar på - vilket medför att all den samlade informationen de sitter på lätt kan bli feltolkad.
Tycker tex väldigt få faktiskt förstår fotboll. Även bland seriösa bettare kan jag uppleva att de har väldigt konstig syn på spelet. Där tror jag att en erfarenhet från att själv ha spelat den sporten man cappar är vitalt om du cappar mer på mjuka värden vilket många gör. Även om de stora syndikaten mer och mer går mot ren algo-styrning. Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
karpafan (+5) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
|