Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Ishockey (https://www.sharps.se/forums/ishockey/)
-   -   NHL 18/12 (https://www.sharps.se/forums/ishockey/10194-nhl-18-12-a/)

nausea 2011-12-18 15:25

NHL 18/12
 
NHL (Internationell)
2011-12-18 23:05: Florida Panthers vs Carolina Hurricanes
2011-12-19 01:05: Chicago Blackhawks vs Calgary Flames
2011-12-19 01:05: St. Louis Blues vs Columbus Blue Jackets

Bra insatts av Wings, Pens och Boston. 6-0 mot Flyers hade jag inte tippat iaf.

Matcherna för i natt. Clueless. Får läsa på under eftermiddagen/kvällen. Underspel i St. Louis?

Påminnelse om forumets riktlinjer för "dagens"-trådar.

Citat:

  • Det är tillåtet att efterfråga andras synpunkter på en match.
  • Kommentera eller motivera varför ni tror eller inte tror på ett lag.
  • Inga inlägg med endast spel eller oneliners. Tex "Jag kommer att spela på Barcelona idag." är inget inlägg som någon annan kan dra nytta utav. Utan den gör sig bäst i ditt spreadsheet.
  • Vill ni tacka, visa att ni rygga eller visa uppskattning för någon annans inlägg, ge Sharp$.
  • Har ni ett spelförslag/REK att ge, tryck då på "Svara med REK"-knappen som finns i toppen eller starta en ny tråd.
  • Efterhandssnack samt att diskutera resultat/matchbild/andras kommentarer efter matchens slut är tillåtet. Vill ni göra det under matchens gång så har vi en livechat för det.


Galeocerdo cuvier 2011-12-18 15:47

Hemmalag fler mål vs bortalag fler mål känns bra, dock väldigt lågt odds.
Panthers var riktigt dåliga mot Flames senast och Canes till det nuvarande oddset skulle kunna tänkas. Panthers halvtaskiga på hemmaplan och inbördes möten 10-10.

Hawks är det knappt någon som talat om den här säsongen, allt handlar om Pittsburgh, Boston och Flyers - samt alla floppar (Caps, Ducks, Tampa, Canes) trots det ligger man i den absoluta toppen och har utmärkt statistik på hemmaplan. 15-5 inbördes möten mot Flames, alltså stor fördel Hawks. Funderar på rak @ 1.9 eller -1.5 @ 2.6 - 2.7. Känns som att den här matchen kan gå Ö 5.5.

Blues bör dessutom plocka Columbus, det som oroar mig är Halak som inte riktigt är lika bra som Elliott. Skulle mycket väl kunna bli en 1GG, dvs att Blues vinner med 2-1, 3-2. Därför lockar -1.5 inte lika mycket här.

Valleyo 2011-12-18 21:40

Någon som har koll på vilka keeprar som startar i Panthers - Canes?

Selan92 2011-12-18 21:46

scott clemensen och cam ward:)

Lazlo 2011-12-18 22:01

Citat:

Ursprungligen postat av Selan92 (Inlägg 155908)
scott clemensen och cam ward:)

Jose Theodore och Cam Ward :)

Selan92 2011-12-18 22:15

ursäkta :) stod fel på starting goalies



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved