![]() |
MLS
Nån som har koll på MLS? Tycker oddsen i nattens match är märkliga mellan San Jose och D.C.United. Hemmalaget är favoriter trots att man ligger sist i sin conference och har tre raka 0-1 förluster. Ryktas på nätet att landslagsstjärnan Chris Wondolowski missar kvällens match, dock inte officiellt bekräftat.
D.C.United leder sin conference och verkar ha överkommit sitt bortaspöke. Från att ha varit ett uselt bortalag har man 3 bortasegrar i år varav två raka inför denna match. De San Jose-forum jag läst driver närmast med sitt eget lag och verkar ha gett upp säsongen. Jag lirar D.C.United DNB till 2.76 hos Marathon. Tycker det finns förvånande nog lite info om MLS, åtminstone från ett bettingperspektiv. |
Citat:
en rak 2:a till 3,35 över 2,5 mål till 2,16 resultat 1-2 till 13,00 |
San Jose-DC United 49 28 24 | 49 51 (2.68)
ser ut som om DC haft bra utdelning på sina chanser i min mackapär Spoiler:
|
EDIT: Sov när jag skrev eländet.
|
Citat:
|
Snyggt rekat, körde "bara" dnb men fick till 2,82 hos Marathon så ska inte klaga.
|
Vad tror ni om kommande omgång?
|
ifs earlys, men orkar inte kika påt mer :D
Philadelphia-New York 44 27 28 | 53 47 (2.85) Columbus-Kansas City 36 31 33 | 41 59 (2.36) Toronto-Vancouver 56 25 19 | 54 46 (2.88) Los Angeles-New England 58 25 17 | 50 50 (2.69) Portland-Colorado 46 27 27 | 55 45 (2.90) |
Hinner inte skriva nån analys, kanske kommer imorgon....
Lirar i alla fall New York och Kansas City DNB, och den raka 1:an på Toronto. Särskilt Toronto tycker jag är ett riktigt bra spel till 2,10. |
Citat:
Någon som heter if har analyserat dessa matcher och kommit fram till något? "44 27 28" betyder att gissad sannolikhet för en 1:a är 44%, för X 27% och en 2:a 28%? "53 47" kan jag inte gissa mig till, inte heller vad "(2.85)" betyder. Citat:
|
Citat:
% för 1 X 2 | över 2,5 under 2,5 samt (förväntat antal mål) |
Citat:
2.85 = målsnitt |
Tackar för snabba svar! :)
|
Jag gillar krysset i matchen mellan Philadelphia - New York. Jag har inga större kunskaper av MLS men baserat på simpel statistik anser jag krysset vara värt ett försök. 5 av Philadelphias totalt 8 hemmamatcher har slutar oavgjort. 5 av New Yorks totalt 10 bortamatcher har också slutat kryss. Lagen har möts en gång denna säsong, en match som New York vann på hemmplan med 2-1.
3.75 marknadshögst på X, William Hill. |
Jag bettade -2 på La Galaxy som jag tyckte var spelvärt, eftersom La Galaxy brukar vara väldigt starka på hemmaplan och det brukar rinna iväg om de får hål på lag tidigt i matchen. Blev ändå väldigt överraskad när bettet gick in, för det är väl inte varje dag de lite högre oddsarna sitter för mig. Synd bara att jag inte lade en större summa denna gång. Matchen slutade ju 5-1 till La Galaxy, så även -3 hade ju gått in där. Undrar hur det oddset hade sett ut, jag kollade iaf inte.
Så det ska bli intressant att se om Galaxy kan fortsätta dominera såhär på hemmaplan eller om det är en engångsföreteelse. Jag kommer inte betta mer på dom igen, utan ska kolla närmre och se om det finns ytterliggare spelvärde här även i fortsättningen. Lite tankar bara såhär på kvällen. Lycka till nu alla gamblers! :smoke: |
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved