Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Fotboll (https://www.sharps.se/forums/fotboll/)
-   -   Veckans Champions League 23/2-24/2 (https://www.sharps.se/forums/fotboll/1309-veckans-champions-league-23-2-24-2-a/)

jopeso 2010-02-22 22:04

Veckans Champions League 23/2-24/2
 
Hej!

Hur kommer champions league sluta denna vecka?

Det här var ingen rek, gör om det till en diskussionstråd.

//MOD

Tdep 2010-02-22 22:11

Säker källa:
Olympiakos Pireus - Bordeaux 1-1

Vfb Stuttgart - FC Barcelona 0-2

CSKA Moskva - Sevilla 1-2

Inter - Chelsea FC 0-1

:idiot:

pr0llan 2010-02-22 22:16

Citat:

Ursprungligen postat av Tdep (Inlägg 17549)
Vilket givande svar. :hattenav:

Hur ska jag kunna ge ett givande svar på hur CL kommer sluta då det är ganska omöjligt att veta? :hattenav:

Men okej:

Olympiakos - Bordeaux 1-1
Stuttgart - Barcelona 1-3
CSKA Moskva - Sevilla 2-0
Inter - Chelsea 1-2

Mr.Betting 2010-02-22 22:19

utan att ha kollat allt för mycket på matcherna så känns spel på stuttgart, CSKA och olympiakos intressanta. vilken typ av spel åter står dock att se.

Qirren 2010-02-22 22:50

Rensade lite inlägg i stil med "givande tråd". Rapportera den istället!

alexybt 2010-02-22 22:53

Jag har själv lagt dessa spel;

Olympiakos - Bordeaux DnB
Bordeaux är ett sjukt bra lag och om Chamakh/Gourcuff/Gouffran har en bra dag så tror jag att Bordeaux kan panga in flera mål.


Stuttgart - Barcelona
Stuttgart har gått starkt på sistonde om jag inte missminner mig, dock är barcelona alldeles för starka.

Jag tror på dessa resultat;

Olympiakos - Bordeaux 1-3
Stuttgart - Barcelona 1-3
CSKA Moskva - Sevilla 2-2
Inter - Chelsea 1-2

gentile91 2010-02-22 23:30

Har hittills lirat
Barcelona -1.5 @3.05 5u
Chelsea0.0 @ 2.025 6u
CSKA Moskva0.0 @ 2.070 3u

Blir förhoppningsvis inga fler:smoke:

Abyss 2010-02-23 09:05

NB erbjudande

Citat:

När du lägger ett spel i mobilen på veckans Champions League-matcher, så får du ett gratis spel till av oss till samma värde som du la ditt första spel på, max upp till 100 kronor. Genom att spela i mobilen så kan du lägga dina spel, varsomhelst och närsomhelst. I Sportbaren, på arenan eller på bussen hem! Lägger du ett spel värt 30 kronor på Champions League, så får du ett gratis spel till av oss värt 30 kronor. Lägger du ett spel värt 100 kronor eller mer, så får du ett gratis spel värt 100 kronor.

Tänk på att detta erbjudandet bara gäller för veckans Champions League-matcher, så båda spelen som du lägger via NordicBet Mobile måste innehålla minst en (1) Champions League-match.

För att få gratisspelet, lägg ett spel via NordicBet Mobile. Nästa Champions League-spel du gör kommer automatiskt att ge dig rabatten.

Klicka här nedan för att veta mer hur du ska göra för att få gratisspelet.

Lawio 2010-02-23 11:34

Barcelona -1.5 @3.05
CSKA Moskva0.0 @ 2.070

RobinD 2010-02-23 11:36

Stuttgart-Barcelona Över 2.5 mål @ 1.70

Lawio 2010-02-23 15:32

Chelsea @ 2,05 (vinst för Chelsea, vid oavgjort insatsen åter)
Leo Messi @ 1.90

Betongbarn 2010-02-24 08:17

Citat:

Ursprungligen postat av RobinD (Inlägg 17678)
Stuttgart-Barcelona Över 2.5 mål @ 1.70

Såg bra ut när Stutts tog ledningen, hoppas du han safe:a!

Jag kör CSKA idag, fläskade på med en rak 1:a till 2.83 3U insats.

Det som jag tycker talar för CSKA är....

* De måste vinna idag, X2 är mardrömmen inför returen!
* De har hemmaplan och tusentals ryska fans som backar!
* De är vana vid det ryska klimatet, lär väl vara runt 0-3 *C, kan de stämma?
* Sevilla har en bortamatch i benen för ett par dagar sedan.
* CSKA utvilade, och såg jävligt bra ut i Copa Del Sol.
* Sevilla lär vara nöjda med ett X eller KANSKE t.o.m uddamålsförlust, hur som helst så bör vi inte behöva se ett Sevilla som går all-out offensiv.

Det som talar emot CSKA är...

* De har inte "farten" i sig pga att de är på försäsong, värt att tänka på är att de ändå har hållt igång bra med träningsmatcher även om moståndet inte varit i samma klass som idag.
* Sevilla är ett jävligt bra lag när de vill.
*CSKA kan vara ojämna i CL, värvar en superinsats mot en plattmatch. Detsamma gäller dock Sevilla så jag tycker de går rätt jämnt ut här.


Förövrigt det enda jag spelar i CL idag då jag alltid går monsterminus när jag slänger in många kuponger i CL/EL....

Mr.Betting 2010-02-24 08:31

Citat:

* De är vana vid det ryska klimatet, lär väl vara runt 0-3 *C, kan de stämma?
hade också med klimatet i bakhuvudet när jag tippa den matchen. Läste igår på vädret att det kan bli upp till -6 *C ikväll.

Betongbarn 2010-02-24 08:40

Citat:

Ursprungligen postat av Mr.Betting (Inlägg 17935)
hade också med klimatet i bakhuvudet när jag tippa den matchen. Läste igår på vädret att det kan bli upp till -6 *C ikväll.

Ännu bättre, spanjorernas ben blir som lyktstolpar och ryssarna sick-sackar sig fram till 3 måls seger :thumbup:

sodomyandlust 2010-02-24 08:54

Enligt yr.no (som oftast är mer pålitlig än SMHI) så kommer temperaturen i Moskva vara runt 0 med väldigt lätt snöfall vid 21-tiden ikväll.

Man kommer väl ihåg Rubin Kazan - Barcelona då var väl temperaturen runt -5 och halva Barcelona sprang runt med rånarluvor medan de på bänken satt inlindade i varma filtar och tjocka jackor samtidigt som Kazans tränare gick runt i kostym och såg oberörd ut. Jag tror helt klart vädret kommer spela roll även i denna match.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved