![]() |
|
LinkBack | Ämnesverktyg |
![]() |
#16 |
Reg.datum: mar 2012
Inlägg: 4 858
Sharp$: 604Rektävling 2014 Stats: 0 - 1 - 0 ROI: 0.00% Vinstprocent: 0.00% |
![]()
Tycker även att diverse "forumpoliser" som många gånger klagar på folk som tackar i diverse trådar också skall bannas. Även andra off topics avses. Det är moderatorernas gebit att banna och sätta ribban - inte gemene Sharpsmedlems...
Detta då även deras "inlägg" då stör och bryter mot gängse regler... Tyvärr är det så att det används olika standards för olika medlemmar - vissa har tydligen mer "cred" än andra och kan därmed bryta reglerna mer än andra... Det märks väldigt väl när någon med mindre "cred" kommer med invändningar och får ett svar från diverse medlemmar med högre "cred" - de med högre "cred" får då hundratals med "Sharps" i "belöning" medan den med mindre "tystas"! Ingen nämnd, ingen glömd - även om jag har ett otalt exempel på detta. Kommer ej heller, om någon kräver detta, att "outa" någon, då även detta är moderatorernas bord... Icke okey, med olika nivåer, enligt mig! Sharps är, utan tvivel, den bästa bettingsajten - låt den så förbli!
__________________
Win some, lose some...! You´ll Never Walk Alone... Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
abatho (+2) |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#17 |
![]()
Jag har inte tid att läsa igenom hela diskussionen just nu men jag var den andra som blev bannad. Vad jag gjorde? Citerade fondells tack med texten "Rebell!". Detta blev jag alltså bannad för i 3 dagar. Fruktansvärt skitnödigt och jag blev redigt irriterad då jag bokför allt mitt spelande och nu fick hålla på och föra in i ett separat sheet i flera dagar och sedan föra tillbaka allt igen manuellt.
Sorry RobinD, men du framstår verkligen som en besserwisser + maktmissbrukare ibland. Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Pilkast (+25), AndreasB1897 (+5), BlackCobra (+5), donpen (+5) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#18 |
Moderator
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 7 444
Sharp$: 5408Fotboll 2013 Stats: 306 - 184 - 57 ROI: 104.46% Vinstprocent: 62.45% |
![]()
Det ni glömmer i sammanhanget är att om mitt beslut ogillats av KP, mars eller Boone så hade de hävt mitt beslut. Jag konsulterade KP direkt efter utförd ban och fick medhåll. Hade KP själv utfört detta folkstormen blivit mindre och ni hade inte på samma sätt vågat uttrycka era åsikter.
Nu vet jag att flertalet av er redan har era uppfattningar om mig, men hur ni än vrider och vänder på detta, ni bröt mot reglerna. Jag bestraffade det och ni lär er förmodligen till nästa gång. Med andra ord, syftet är uppfyllt. Denna diskussion ger inte mig något, jag har motiverat mitt beslut och varit ödmjuk inför det faktum att det var hårt utdömt. Utvecklingen går som alltid när det handlar om mig mot att framställa mig som den elake, och det är ok, det kan jag ta. Så om inget nytt framkommer ser jag nu mitt deltagande som färdigt. |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#19 | |
![]() Citat:
__________________
Twitter: @AndreasB1897 Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
BlackCobra (+10) |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#20 | ||
![]() Citat:
Att du konsulterade KP borde ju ha varit en väckarklocka att du kanske gjorde fel eller frågar du alltid någon annan om beslut du tar? Kanske finns en anledning att det var du och inte KP som utförde de här avstängningarna? Bara en spontan tanke... Citat:
Du skrev, jag citerar "Men det är kanske dags att tona ned offermentaliteten en aning" nyss till mig. Vem står för offermentaliteten här egentligen?
__________________
Välj ett jobb du älskar och du kommer aldrig att behöva arbeta en dag i hela ditt liv Senast redigerad av Sprite den 2012-10-13 klockan 00:32. |
|||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#21 | |
Administrator
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 4 302
Sharp$: 25032NFL 2017-2018 Stats: 51 - 50 - 0 ROI: 111.25% Vinstprocent: 50.50% |
![]() Citat:
Varför skulle vi inte kunna ha den här diskussionen om det va KP som hade stängt av dem? Är han någon sorts tyrann som ingen vågar ifrågasätta eller vad menar du? Vad kan han göra mot folk som har åsikter som inte du kan? Har fått uppfattningen om att det inte är några problem att ha en diskussion med KP vare sig gällande det ena eller det andra och jag tror inte han skulle stänga av folk bara för de säger vad de tycker. Jag har absolut ingen negativ uppfattning angående dig sedan tidigare men om andra har det så får det stå för dem men jag tycker helt klart det blev fel här. Återigen säger du, ni gjorde fel jag har rätt att straffa er och gjorde det. Ja men visst, det är bara att gratulera men frågan om syftet med att få ett bättre forum verkligen blev uppfyllt? Har det varit klockrent sen fondell och Galeocerdo cuvier blev avstängda eller märker vi ingen större skillnad? Att du nu tycker synd om dig själv och tycker att folk är hårda kanske kan bero på att det finns någonting som ligger bakom allt detta och det är just därför det blir en sån diskussion. Nästa gång kanske det är enklare för dig att skicka en varning och säga några trevliga ord i ett PM till syndarna som skojade, vilket borde ta minst lika kort tid som att stänga av dem, istället för att stänga av dem och så kan du kasta ut forumets verkliga bovar på en veckas avstängning! Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
AndreasB1897 (+5), BlackCobra (+10), fondell (+100), fondell (+100), fondell (+100), fondell (+100), Gimli (+10) Senast redigerad av Lazlo den 2012-10-13 klockan 00:33. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#22 |
Sharpest
|
![]()
Vi har ett regelverk som ska följas och som jag förmodar att ni redan läst.
I regelverket finns följande att läsa: Den som bryter mot reglerna riskerar en varning, i vissa fall bannlysning. En varning plockas bort efter 12 månader. En varning = Avstängd från forumet i en vecka. Två varningar = Avstängd från forumet i en månad. Tre varningar = Avstängd från forumet i 24 månader. Användarna i fråga fick en varning och skulle egentligen vara avstängda enligt regelverket i 1 vecka. Dock halverade RobinD avstängningen och lät den vara i tre dagar. Vi har trivselregler som ska följas. Att håna, göra narr eller skriva inlägg med glimten i ögat och speciellt efter en uppmaning från en moderator att låta bli liknande inlägg så får man helt enkelt stå sitt kasst. Detta gäller oavsett om det är någon som varit medlem från 2010 eller 2012. Sedan är det flera här som skriver likt det Lazlo skrev "kasta ut forumets verkliga bovar". Istället för att sitta med all information själva om "bovarna" så kan ni välja att rapportera de inlägg eller användare som ni anser bryter mot reglerna. Vi har ingen möjlighet att läsa alla inlägg i alla delforum utan förlitar oss mycket på vad ni rapporterar om vi missat det själva. |
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#23 |
![]()
Då kan ni börja morgonen med att banna en del personer i dagens "Sportspelet"-tråd. Redan 2-3 personer som skrivit "TACK"
|
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#24 | ||
Sharpest
|
![]() Citat:
Citat:
|
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#25 | |
Sharpest
|
![]() Citat:
Detta är ändrat nu. Det ska gå att komma åt sitt spreadsheet även som avstängd användare. |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#26 | |
![]()
Tack, såg också det problemet. Men då jag sitter med spreadsheetet på spreedsheet.se så var det inget problem för mig.
__________________
Citat:
|
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#27 | ||
Administrator
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 4 302
Sharp$: 25032NFL 2017-2018 Stats: 51 - 50 - 0 ROI: 111.25% Vinstprocent: 50.50% |
![]() Citat:
Citat:
Att avstängningen kortades ner till 3 dagar istället för 1 vecka tyder ju bara på att det hela va fel från början och att någon varning inte borde ha delats ut. För om det finns klara grunder för en avstängning så finns det väl ingen anledning till att halvera den. Bra punkt om att vi användare ska hjälpa till och försöka hålla ordning och det tycker jag att vi ska försöka göra då det som du säger inte är lätt för er att se allt. Dock så påvisar ju Robin i inlägget att vi vanliga medlemmar ska ge fan i att försöka styra upp i forumet, det är minsann moderatorernas jobb och vi ska inte blanda oss i det? Han skrev inget om att inlägg med hån, narr eller av skämt karaktär skulle undvikas utan det enda han poängterade va att man får skriva tack men vi ska absolut inte försöka hjälpa er moderatorer med att tala om för folk vad som bör/får göras eller inte utan det är ert (hans) privilegium att få göra i kraft av moderators titeln. |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#28 |
![]()
Tack!
__________________
Välj ett jobb du älskar och du kommer aldrig att behöva arbeta en dag i hela ditt liv Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
11433 (+10) |
|
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#29 | ||
Sharpest
|
![]() Citat:
Det är även ni användare som gör forumet till vad det är. Beter ni er på sandlådenivå så kommer det leda till att ni har en sandlåda att leka i till slut. Dessa två användare som blev kort avstängda var väl medvetna om vad de gjorde och valde att göra det ändå, de försökte helt enkelt försvåra samt sabotera en moderators arbete och syfte med att styra upp en tråd. Det är INTE OK att efter en allmän tillsägelse fortsätta med det alla kollektivt blev tillsagda att sluta göra, även om det är med glimten i ögat. Hjälpa en moderator gör man inte genom att skriva öppet på forumet, tvärtom. Vi har rapporteringsknappar för detta. Citat:
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
RobinD (+100) |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
#30 | |
![]() Citat:
Jag gillar egentligen inte fenomenet själv men om det nyligen bestämts att det är helt okej så tycker jag att även jag ska få använda mig av denna (meningslösa när det finns sharps för detta ändamål) kommentar, utan att bli anklagad för att sabotera, speciellt av en moderator. Det finns inget i det inlägget som antyder att det är en sarkastisk eller har för avsikt att sabotera kommentar.
__________________
Välj ett jobb du älskar och du kommer aldrig att behöva arbeta en dag i hela ditt liv |
||
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
|