Citat:
Ursprungligen postat av eddieh
Tror att Celtics kan rubba Spurs tonite.När väl lag med en lång svit förlorar en match,så brukar förlust nummer två komma som ett brev på posten.Statistiken talar dock för Spurs när laget spelar i Beantown,där har man vunnit OSANNOLIKA 14 av sina 16 senaste matcher.
|
Jag skulle vilja tro det, inte bara för att de är b2b utan också att deras heta start har gjort att vissa saker inte kommer fram. Tex så har Spurs en sån "cirkus road trip" som kommer snart och har därför spelat 12 hemma och 5 borta matcher sen början av december, och de är 2-3 i bortamatcherna. De två vinsterna är en buzzer beater mot Nugs och mot Mavs utan Dirk.
Manu har svalnat av lite och har på senaste 6 matcher gjort 10pts (3-10), 21 (8-13), 9 (3-12), 15 (4-11), 9 (2-11) och 15 (5-11) och han är viktig för anfallet (snittat dryga 21 i november, dryga 15 i december)
Spurs försvar har varit taskigt och jag tror inte de kan bara springa över Celts
Situation (denna är ganska specifik)
Lag som har spelat borta, gjort 110 pts (FG över 50%) och ändå (!!) förlorat [SAS], spelar borta, som dog, utan vila: 6-28 SU (10-40 SU oavsett hemma/borta första matchen) avg förlust 7.5, sen 2000