Citat:
Ursprungligen postat av Tipsb
Ju högre omsättning, desto fler potentiella vinnare också. Det tar ut varandra.
Dvs om för enkelhetens skull säger att 300 personer vinner 100 000 kr vid en omsättning på 30 miljoner kr så kommer 600 personer vinna 100 000 kr vid en omsättning på 60 miljoner kr.
Detta under förutsättning att alla pengar som omsätts kommer från den spelomgången.
Om det däremot är en jackpot där "extrapengar" kommer från tidigare vecka då är det bättre.
Ponera att 30 miljoner kr kommer från förra veckan och denna vecka spelas för 30 miljoner kr.
Då vinner 300 personer 200 000 kr istället för 100 000 kr. (detta under förutsättning att inga fler nya spelar pga jackpotten vilket inte är helt realistiskt).
Så en högre omsättning i sig är skit samma (förutom att man kan vinna större pengar som ensam vinnare). Dock är högre omsättning pga extrapengar från tidigare vecka en plusfaktor!
Men ju fler som spelar, desto fler som ska vara med att dela på extrapengarna. (vilket är sämre)
Exempelvis:
100 000 spelade rader ska dela på 30 miljoner kr
150 000 spelade rader ska dela på 40 miljoner kr
Vilket är bäst för dig som spelare?
|
Kanonbra svar. Missade att läsa igenom tråden helt innan jag svarade ( igen. )
Så det finns ett ekosvar från mig.....grr.
Edit: Det fetade stämmer bara för "ensam vinnare"-potentialen. Annars är högre omsättning SÄMRE i en JP-omgång. Extrapengarnas andel blir mindre och mindre. Ta ett extremfall. 1M i extrapengar och 1M från omsättningen. Extrapengarna dubblerar potten. Men med 1M extrapengar och 99M från omsättningen utgör extrapengarna bara 1% av potten. Dvs när omsättningen i en JP-omgång ökar så minskar JP-effekten. Däremot så ökar chansen till rekordstora ensam-vinnare-potter med ökad omsättning. Men då är vi tillbaka på "ensam vinnare"-potential.
Om du menade att högre vinstpott ( och inte omsättning ) pga extrapengar från tidigare omgång, så stämmer det såklart.
För "vanliga omgångar" är det precis som du säger helt neutralt.