Kan säga att jag själv inte har följt ligan speciellt mycket, och intresset för sporten har varit ganska död för mig, trots ideligt spelande i sporten som liten. Det har varit fotboll för hela slanten sedan många år tillbaka.
Men efter OS-basketen 2008 i Kina väcktes återigen mitt intresse för basket och jag har sedan dess följt NBA, på allvar. Ställde mig neutral till lagen i början, men föll till slut för ett lag som kanske har den spelaren med den skönaste personligheten - Steve Nash. Är den idrottsstjärna jag hyser störst respekt för, och att se honom lira på plan är verkligen godis.
Det var sjukt kul att följa Phoenix Suns förra året i slutspelet, men man åker ut i semifinalen efter 2-4 i matcher mot Lakers. Och nu har Stoudemire stuckit, så man tippas göra mycket sämre ifrån sig i år.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=_qw9bTdqApA[/ame]