Citat:
Ursprungligen postat av pgunnas
Roligt initiativ!
Känns inte 3 El mago pellini hetare från ledningen än Spitcam Jubb som den sett ut de sista loppen?
5 Spitcam är ju förvisso en kämpe som man aldrig kan räkna bort och jag antar att ditt tips bygger på att Ingves får för sig att testa 5 i ledningen. Jag tror dock att Adrian kan svara ut den.
Annars roligt lås och jag är själv inne på att låsa 3-6 då alfas och springer om nog har haft sin formtopp.
|
Som jag skriver i Analysen så tycker jag att Spitcam Jubb är en helt annan häst med det helstängda huvudlaget som kommer på nu. Och skulle Adrian svara så borde han få rygg på den och då är han riktigt farlig till slut istället.
"En som däremot är startsnabb är 5 Spitcam Jubb som borde kunna köra sig till ledningen här. Det är inte lätt att räkna på den här hästen som är som en berg- och dalbana i sina prestationer. Alltid optimistiske Broberg menar dock att han hade hoppat över något jobb inför de två senaste starterna och att det är det som kan ha satt ner honom. Han menar att formen nu borde vara lika bra som vid segrarna. Men det som är mest intressant till den här starten är att det helstängda huvudlaget åker på igen. Han uppträder som en helt annan häst när man stänger in honom och de två senaste åren har han gått med helstängt 9 gånger och vunnit 6. Och från just ledningen är han obesegrad hittills med huvudlaget. Det är många som vill köra i ryggar i det här loppet och man kan nog få bestämma en del själv i ledningen. Ser faktiskt ut att bli bortglömd här och från ledningen eller rygg på ledaren är han absolut en av de som gör upp om segern. Det blir även barfota runt om till den här starten även om det inte brukar göra någon enorm skillnad på den här hästen. Ingves har kört hästen en gång tidigare och då blev det seger."