Citat:
Ursprungligen postat av linfre
Ok då har vi lite andrum inför åttondelen. Belgien droppade inte som jag hoppats igår så gick faktiskt lite back. Hann som tur var kliva av innan oddset hoppade upp flera kliv precis innan matchstarten.
Riktigt trist att det blev ett så tråkigt EM för Sverige och ett så tråkigt avslut på Zlatans landslagskarriär :(
Men nu får man fokusera på matcherna till 100% utan känslor så det är bra. Jag funderar nu på vad man ska satsa på inför nästa omgång. Polen står just nu i 2.72 mot Schweiz och jag har svårt att se att det står så högt vid matchstart.
|
Jag är lite besviken på att jag inte spelade Belgien som jag var inne på, satt på Ö2.0 till 1.85 istället, ett spel som jag absolut inte ångrar. Blev ändå rätt bra i slutändan då jag livade över 0.5 i både den matchen och Italien - Irland. Det som också var bra var att jag hade Irland sist i gruppen till 2.20 sedan början av turneringen, ett spel som jag stängde med vinst samtidigt som jag spelade Sverige sist i gruppen till 2.30 inför den sista omgången.
Jag spelade ganska hårt på att Belgien skall göra fler mål än Frankrike över hela turneringen (tvåvägsspel dessutom) inför Belgiens sista match, 4.35 kändes riktigt bra när det bara krävdes ett mål av belgarna för att de skulle ligga lika inför att slutspelet skulle börja och med vetskapen om att de troligtvis skulle få den lättare halvan. Är lite besviken över att de inte fick in något extra mål där i slutet, vilket dessutom hade givit ytterligare vinster då jag även livade Ö1.5 mål.
Jag har inte varit extremt förtjust i Zlatan, och tycker att det är tråkigare att bli av med Källström, men att bli av med alla tre kuggar samtidigt kändes ändå riktigt vemodigt, speciellt då vi som är födda under tidigt nittiotal har sett dessa spelare i landslaget under hela vår uppväxt. Störst var saknaden när Mellberg la av och Henke, Ljungberg, Allbäck, Lucic och Majstorovic var det också tråkigt att bli av med. Det är lustigt att tänka på att en lirare som Majstorovic som var något av en backup-spelare hade varit fullständigt gjuten i dagens svenska lag, det säger en del om hur bortskämda vi har varit. Hamrén har jag alltid ogillat starkt och jag har knappt hejat på Sverige de senaste åren, så jag hoppas på en återgång till defensivt inriktat lag som spelar en effektiv kontringsfotboll, som Sverige skall spela för att åstadkomma mycket med små medel.
Italien +0.5 mot Spanien gillas definitivt till 1.80+, sedan så finns det helt klart värden i något av alla skyhöga odds på överspelen, frågan är bara i vilka matcher. Ö2.0 i Ungern - Belgien tog jag till 2.04, men bortsett från dessa matcher så har jag inte hittat så mycket vettigt. Nordirland +0.5 mot Wales lockar lite, problemet är att jag inte är speciellt imponerad av dem heller. Jag tycker Wales är riktigt dåliga och anser att de har haft en satans tur med Bales mongo-frisparkar, även fast jag inte tittade på matchen mot Ryssland. Jag har sedan tidigare spel på att Belgien går till semi och final och de kommer garanterat att sälja av ytterligare om de ställs mot Wales i kvarten.
Ungern har varit otroligt effektiva framåt, men jag anser att de har fått alldeles för bra utdelning. Österrike, Portugal och Island har liksom inte gjort några bra matcher, Österrike borde ha fått in ett antal bollar under första halvlek mot Ungern i den första matchen och då hade förmodligen den gruppen kunnat sluta helt annorlunda. Lagerbäck-faktorn är fruktansvärt stark, den mannen fortsätter att uträtta storverk med små medel genom en ytterst effektiv defensiv fotboll och en del flyt.
EDIT: Såg att Polen TQ stigit till 1.84 igen, så jag testar det. Jag är lite besviken på Schweiz och Polen är nog det lag som har överraskat mest positivt på mig. De har uppvisat ett mycket stabilt försvarsspel och om man blir bättre på att förvalta de lägen man skapar offensivt så kan de förmodligen slå ut Kroatien eller Portugal också. Jag vill ge dem strax under 60% chans mot Schweiz.