Ämne: mattemål
Visa ett inlägg
Gammal 2010-07-04, 21:31   #14
LTG
 
LTGs avatar
 
Reg.datum: feb 2010
Inlägg: 49
Sharp$: 285
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av somerled74 Visa inlägg
Jag räknar ut "schyssta" odds, alltså utan någon cut eller rake eller vad man vill kalla det. Är oddset jag får fram lägre än bookiens är valet självklart - meningen är ju att jag räknar ut bättre odds än bookien och har han högre är han fel ute.
Om du får fram odds på 2.20 och bookies har det på 2.25, spelar du då? Om de har 2.22? Jag menar att man nog vill ha någon gräns för oddsskillnaden för att anse det spelbart.

Citat:
Ursprungligen postat av somerled74 Visa inlägg
Skillnaden är stor ibland och liten ibland. Jag kan t ex få fram 1,2 - 6,9 (eller nåt liknande medan bookies har kanske 1,8 - 2,2 (i det här faller väljer jag då spelet på 1,8). I ett fåtal fall har jag hamnat väldigt nära bookies:arna på typ 1,95-2,05 och b's har då kanske legat på 1,8 - 2,0.
Här förstår jag inte riktigt. Varierar oddsen du räknar ut mellan 1.2 - 6.9 för olika matcher? Vad har du för odds i fallet då du väljer att spela på 1.8?
LTG är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat