Ämne: hockey 2016
Visa ett inlägg
Gammal 2016-03-12, 11:27   #7
robfri
Banned
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 4 996
Sharp$: 19213

Robfri Expertrekar
Stats: 72 - 87 - 1
ROI: 115.50%
Vinstprocent: 45.28%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av StefanL Visa inlägg
Se bara hur det gick för Västerås ifjol när man förlorat mot Karlskrona i bäst av 7 i en direkt avgörande matchserie om en SHL plats.

Då fick Västerås möta Rögle i bäst av 7, torsk hemma med 0-2 i första matchen, sen torsk
6-1 borta mot Rögle innan man knep en (enda) seger hemma.

Precis då som nu så kom Rögle från en vinnande kvalserie och fick möta ett Västerås som bränt en chans mot Karlskron och kunde inte tända till igen.
Jo fast det är svårt att jämföra Tingsryd med Västerås. Oavsett hur deppiga hemmalaget är är detta förmodligen 1 av de största matcherna på länge i den lilla byn. Lördag, Leksand, hemmaplan, fullsatt, tror det är tillräckligt för att energin ska infinna sej.

Sen är väl som nämnts ovan historiken ganska viktig, på hela säsongen har Tingsryd endast 2 förluster hemma under ordinarie tid. Leksand har tidigare inte haft ngt att hämta i denna arena.

Hur man än vrider & vänder är det nog befogat att Tingsryd är ganska klar favorit.
robfri är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat