Visa ett inlägg
Gammal 2016-02-15, 11:13   #33
MEL
 
Reg.datum: jan 2016
Inlägg: 35
Sharp$: 75

TEST (Bra värde på låga
Stats: 9 - 2 - 0
ROI: 108.20%
Vinstprocent: 81.82%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Emeffeff Visa inlägg
Det stämmer inte! Straffen i fotboll ser ut på precis samma sätt idag som den gjorde för 20 år sedan men sannolikheten för att sätta den har ändå förändrats betydligt. Tar Premier League som exempel. På 90-talet (92-00) förvaltades 95 % av 511 tilldelade straffar. Motsvarade siffra för 00- och 10-talet är 83 % av 775 straffar respektive 79 % av 515 straffar. Fotbollen utvecklas i faser och uppenbarligen har målvaktsspel utvecklats i snabbare takt än straffteknik vad gäller den engelska ligafotbollen. Detsamma gäller givetvis för andra delar av fotbollen, anfalls- och försvarsspel till exempel, som utvecklas i vågor. Fotbollen är liksom de flesta andra sporter långt ifrån statisk och förändras mycket från år till år, varför gammal statistik snabbt blir inaktuell.

Får man fråga varför du/ni spelar på fotboll överhuvudtaget om ni bara utgår från siffror och statistiska underlag? Borde det inte vara lättare i en sport där man vet mer om vad som påverkar utfallet, som tennis till exempel. Vet att det finns folk som gjort framgångsrika modeller för tennis som tar hänsyn till olika spelstilar, servehastighet, underlag och så vidare. Krävs förvisso att man tillgång till all den statistik som behövs.
Tack för upplysning, jag tänkte närmare på att en regeländring (vid tiden T0=t) ger en momentan påverkan och att exempelvis sannolikheten för att sätta en straff vid tiden T=T0+1 är opåverkad av regeländringen. Om abs(T-T0) är stort stämmer det nödvändigtvis inte, som du förtydligat. Jag förtydligar med att jag hade i åtanken dombeslut för straff (regelverket, praxis och ny teknik (kamera))

Senast redigerad av MEL den 2016-02-15 klockan 11:28.
MEL är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat