Citat:
Ursprungligen postat av Viroid
Det spelar ingen roll vilka mått en bana har, det som spelar roll är med vilket mellanrum hästarna springer.
Jag kollade på Customs olika varianter av sulky. Deras standadmått verkar vara 132cm bredd. Sedan får man nog räkna med åtminstone 20 cm mellanrum i snitt. Hästar springer ju inte spikrakt, så man man måste ha lite luft för att inte riskera att köra in i varandras vagnar.
Om då innerspåret löper 1000m på ett varv så kommer spår 2 att ha (152cm x pi=477cm) längre väg i varje kurva.
Om du tänker på hur mycket längre man behöver springa i starten för att komma ned till plankan så är ju starten i allmänhet 140 meter från mållinjen, som brukar utgöra slutet på rakan.
I starten har man lite större marginaler mellan hästarna, normalt c:a 2m. Det går då att räkna ut med hjälp av Pythagoras sats. Från åttonde spår och ned till innerspår under 140 meter är ungefär sju decimeter längre än att springa på samma spår hela vägen. Inga våldsamma skillnader alltså, men man behöver ju springa förbi dem man har innanför sig också för att kunna gå ned i banan.
|
Jättetack! Det var precis den typen av information jag behövde.