Visa ett inlägg
Gammal 2015-03-08, 21:22   #2
Cc
 
Ccs avatar
 
Reg.datum: maj 2010
Ort: Karon, Phuket - Thailand
Inlägg: 846
Sharp$: 11053
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Galeocerdo cuvier Visa inlägg
Ja, se topic. Vilket spelbolag har ni svårast att slå? Vilket spelbolags öppningslinor rör sig minst?

Har en bild av att Pinnacle är den skarpaste bookien, dels med tanke på deras oddssättare men också deras höga limits vilket innebär att Sharps lättare kan flytta oddset till den nivå de bör ligga på. Så när jag tittar på huruvida det finns värde i ett spel så brukar jag jämföra oddset jag erbjuds mot Pinnacles.
Har ingen koll på 5dimes, Islandcasino, The greek, 12bet, SBO o.s.v. - är de likvärdiga Pinnacle?
Oddsättare är ett utdöende yrke, de bästa har slutat efter hand de senaste åren eftersom att spela själv i många stycken är mer lönsamt. Startlinor på de största sporterna/ligorna är automatgenererade och det är väl främst Betsson-sfären med Nordicbet i spetsen tillsammans med Bet365 och i viss mån Unibet som har kvar hyfsat hög kompetens i bolaget på den fronten. Men då handlar det och mindre ligor/sporter och specialspel främst.

Pinnacle har varit drivande vad gäller att ersätta subjektiva odds med marknadsstyrda dito. Även företag som Betting Promotion och Oddsmatrix gör ungefär samma sak och erbjuder och säljer sina priser till många småbolag på den Europeiska marknaden. De enda högvolym-marknaderna där baskompetensen fortfarande existerar är på US Sports! Men de siffrorna sätts i Las Vegas och resten av spelbolagen i världen bara ryggar!
__________________
"Om det fanns en profitabel marknad skulle det just nu suttit ett team av insatta och tömt allt värde."
- matchingbetisover 2015-09-08
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
BraOdds (+50)
Cc är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat