Visa ett inlägg
Gammal 2015-02-17, 05:32   #98
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Stekel Visa inlägg
Det är lite omotiverat mycket fokus på att plocka bort favoritrader i alla reduceringsdiskussioner egentligen. Eftersom jag gått lite i idé både privat och i mitt spelande för stunden har jag lagt lite tid på att knappa statistik på mitt favoritspel V64. Efter att ha analyserat nästan hela 2014 (192st omgångar) har jag fått fram det här:

-4st utfall där 8-rankade eller lägre vunnit mer än ett lopp (två lopp, det har inte hänt att det smällt så hårt i tre lopp). Medelvärde på V64-utdelningen är där 95kkr. 83kkr om jag bortser från den jackpottförstärkta omgångarna.

-49st utfall där 8-rankade eller lägre vunnit exakt ett av loppen. Medelvärde där på V64 är 286kkr(!). Både mångfalt fler utfall och enormt mycket högre utdelningar alltså. Här är en hel del utfall jackpottförstärkta, men om jag bortser från dem har jag ändå 32st utfall med ett medelvärde på 189kkr

Ganska tydligt att det finns en hel del skrällrader man bör skippa helt. Det spar inte lika mycket som att reducera bort favoritrader, eftersom man normalt täcker mer favoritrader som inte är spelbara på ramen än extrema skrällrader. Men det blir mååånga bäckar små...

Har för övrigt även verifierat något jag egentligen redan visste, nämligen att voltlopp över medeldistans är kraftigt överrepresenterade som skrällopp (har plockat ut vilken lopptyp det varit i lopp där rank 5 eller lägre segrat). Del av detta beror sig såklart på att det normalt sett är fler startande i dessa lopptyper än i övriga, men som det ser ut är övervikten såpass stor att det inte förklarar avvikelsen. Kombinationen galopprisk, stolopp, låg klass och svårräknade loppscenarier är nog den givna orsaken till detta skulle jag tro.

Blev helt seg i kolan här av all stansning, kan någon som har huvet med sig haspla ur sig en vettig schablonfaktor man kan räkna ner med för att justera ner jackpottförstärkta omgångar eller vice versa så man kan jämföra utfallen rättvist.
Jag tycker inte du skall försöka räkna bort jackpoteffekten. Det är så pass vanligt förekommande på V64 att jag tycker man kan räkna in dem som ett normalt inslag. Räkna sedan också med att du bara kör V6 så blir effekten av att sätta dessa sexor enormt angenäm. (Du slipper dessutom ha koll på vad eventuella femmor och fyror skulle ha gett).
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat