Citat:
Ursprungligen postat av Stekel
Det är lite omotiverat mycket fokus på att plocka bort favoritrader i alla reduceringsdiskussioner egentligen. Eftersom jag gått lite i idé både privat och i mitt spelande för stunden har jag lagt lite tid på att knappa statistik på mitt favoritspel V64. Efter att ha analyserat nästan hela 2014 (192st omgångar) har jag fått fram det här:
-4st utfall där 8-rankade eller lägre vunnit mer än ett lopp (två lopp, det har inte hänt att det smällt så hårt i tre lopp). Medelvärde på V64-utdelningen är där 95kkr. 83kkr om jag bortser från den jackpottförstärkta omgångarna.
-49st utfall där 8-rankade eller lägre vunnit exakt ett av loppen. Medelvärde där på V64 är 286kkr(!). Både mångfalt fler utfall och enormt mycket högre utdelningar alltså. Här är en hel del utfall jackpottförstärkta, men om jag bortser från dem har jag ändå 32st utfall med ett medelvärde på 189kkr
Ganska tydligt att det finns en hel del skrällrader man bör skippa helt. Det spar inte lika mycket som att reducera bort favoritrader, eftersom man normalt täcker mer favoritrader som inte är spelbara på ramen än extrema skrällrader. Men det blir mååånga bäckar små...
Har för övrigt även verifierat något jag egentligen redan visste, nämligen att voltlopp över medeldistans är kraftigt överrepresenterade som skrällopp (har plockat ut vilken lopptyp det varit i lopp där rank 5 eller lägre segrat). Del av detta beror sig såklart på att det normalt sett är fler startande i dessa lopptyper än i övriga, men som det ser ut är övervikten såpass stor att det inte förklarar avvikelsen. Kombinationen galopprisk, stolopp, låg klass och svårräknade loppscenarier är nog den givna orsaken till detta skulle jag tro.
Blev helt seg i kolan här av all stansning, kan någon som har huvet med sig haspla ur sig en vettig schablonfaktor man kan räkna ner med för att justera ner jackpottförstärkta omgångar eller vice versa så man kan jämföra utfallen rättvist.
|
Ett sätt att förenkla arbetet kan vara att använda medianen i stället för medelvärdet. Då blir du också av med effekten av eventuella extremvärden. Antar att det finns någon eller några miljonutdelningar som drar upp medelvärdet? Det beror väl lite på vad man har för syfte med statistikkollen.
Följer inte V64 men jag antar att jackpot-faktorn ligger en bit under 1,5 i genomsnitt? Pga rätt stor procentuell omsättningsökning o ökad V6-användning.
Dividera alla jackpottsexor med 1,4 och leta upp medianen, nr 25 av 49. Vid behov kan man ju gå in och detaljstudera de utdelningar som ligger närmast och se om det verkligen är 1,4 som är den rimliga faktorn.