Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-07, 09:21   #63
Pacman
 
Pacmans avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 1 769
Sharp$: 6882

Pacmanscorner Twitterpicks
Stats: 1093 - 1168 - 229
ROI: 99.65%
Vinstprocent: 48.34%

Standard

Har ju kört ett tag i den "organiserade rekar" avdelningen med hyfsat resultat så kommer att börja posta samma info här innan det blir dags för regelrätta rekningar

Så tidig info idag innan oddsen droppar på denna, kanske kommer nån mer info om matcherna i tvåan idag om jag hinner med det.

TPS - VPS

VPS har en seger hittills i ligan och den kom borta mot IFK Mariehamn (0-3) sedan dess har det blivit två förluster hemma (VPS - JJK 0-1, VPS - HJK 0-3).
TPS har två vinster (TPS - FC Honka 1-0, JJK - TPS 0-2) och en oavgjord (Haka - TPS 0-0). TPS har heller ännu inte släppt in ett mål på sina tre matcher!

När lagen möttes förra säsongen slutade det med TPS vinst båda gångerna, 2-0 hemma och 0-2 borta.
TPS ligger förnärvarande på en 2:a plats i ligan på 7 poäng (samma som ledande HJK men sämre målskillnad) och VPS parkerar på en 11:e plats med 3 poäng.

Antonio Inutile kommer säkert att få starta ensam på topp för VPS, han har dock precis kommit tillbaka från en ljumsskada så tror det blir som mot HJK att han kör 45-60 minuter. Greg Eckhardt gör comeback i försvaret men VPS saknar fortfarande Joacim Tuuri (mittfältare) och Brian Pope (målvakt)

TPS får tillbaka anfallaren Jonatan Johansson som betyder mycket för laget, inget mål ännu men det kan bra komma idag.

Hemmalaget ska ta sin tredje vinst för säsongen, TPS har nästan samma nivå som suveräna HJK och det blir svårt för gästande VPS att ta med sig några poäng från Åbo. Dock ska noteras att VPS vunnit borta i år men inte hemma men det var mot IFK Mariehamn som ligger sist i tabellen.

Raka 1:an är inte speciellt intressant, ligger runt 1.50 - 1.55 så förslagsvis spelas AH på TPS -1 till 1.90 hos Bet365 (finns till 2.00 på Pinnen). Man skulle även kunna tänka sig att spela med liten insats på 2-0 till 6.50.
Pacman är inte uppkopplad   Ge poäng