Citat:
Ursprungligen postat av Wagner
Lite odds igen då. Det är ju trots allt ett spelforum. Unibets siffror och ska ni spela så vet ni nog hur man går tillväga.
S+MP @ 2,40. Lite tråkigt odds kanske och inget man vill ska gå in. Men känslor har inget med spel att göra. Andrahandaren S+MP+V ger 2,50 och den komben ser jag som i det närmaste utesluten. Så tror man på ett skifte kan det inte gärna bli något annat än S+MP.
Fast när jag tänker efter så bör ni nog skita i det här ändå.
Bara för att allt med V (nästan uteslutet) och SD (helt uteslutet) så finns det ändå så många möjligheter kvar. S+MP+V @ 2,50 är åtminstone ett kalle anka-odds. Vänsterpartiet kommer inte sitta i någon regering. Punkt.
|
Gått upp till 3 ggr och S+MP+V @ 2,50 är favorit.
Då är nog Status quo till 5 ggr ett bättre alternativ. Inget av blocken kommer få egen majoritet. Det är en sak som är säker. Så det blir till att fortsätta käbbla om vem som suger hårdast på Åkessons dolme eller bryta upp något av blocken.
Citat:
SVERIGE TAPPAR I KONKURRENSMÄTNING
2014-09-02 23:05
Sverige går från sjätte till tionde plats i World Economic Forums konkurrenskraftsrankning, skriver Dagens Industri. Undersökningen bygger på enkätsvar från näringslivet och statistik och Sverige har tappat i mätningen sedan 2009. De största hindren är skatter och regleringar, exempelvis flexibiliteten i lönesättningen. Sverige faller också i infrastruktur, ökad statsskuld och försämrad budgetbalans, samt utbildningssystemets anseende.
Högst rankas Schweiz, följt av Singapore och USA.
|
__________________
En ROI på 110 och 100 kr insats ger bara hälften så tjock plånbok som vid 102 % i ROI och 1000 per bet
Det värsta är inte att bli limiterad - Det är värre om man inte blir det
Nu även på Twitter To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|