Ämne: REK (2/5) AIK-DIF
Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-01, 20:21   #11
Lemasive
Banned
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 1 975
Sharp$: 2021

Allsvenskan 2012
Stats: 2 - 1 - 0
ROI: 146.67%
Vinstprocent: 66.67%

Standard

tycker inte det känns säkert när människor som inte ens vet vad Jonson heter spelar på ett lag, jag har däremot spelat Djurgården för det kommer spelas 4-4-2 och det är väl balanserat lag. Djurgården ska egentligen vinna den här matchen komfortabelt men allt beror på ytterbackarna och deras inlägg som har då och då varit horribelt dåligt.

Vi kommer antagligen få se en liknande startelva som senast mot Mjällby vilket borgar för ett rappt spel. Djurgården främjas dessutom rejält av planen på Råsunda, den är både bred och fin vilket get Djurgården möjlighet att spela det spelet dom behöver. Det som man har sett stundtals på konsgräs.

Jag har extremt svårt att se Djurgården förlora här och jag tror på vinst. Kennedy och Oremo är i bra slag och med kvalitet bakom sig kommer det smälla bra. Glöm inte heller att det här är matchen som Sharbel Touma har väntat på, han kommer ge 110% för att visa Djurgårdens färger och Touma är vad man nu än vill tycka om honom ren klass.


Dessutom har Prince börjat komma igång som vi aldrig har sett honom i Djurgårdens tröja, han behöver ett högt förtroende för att leverera och det har han just nu. Lägg sedan till Kasper Hämälainen(?) som verkligen kommer bli en attraktion i Allsvenskan det är jag helt säker på. Hans form har bara gått uppåt egentligen.

Litet frågetecken om ena mittbackpostionen, det kan störa lite men AIK är tandlösa och pressade till vinst. Vilket borgar för ett stressigt spel så även en habil backlinje ska klara det.


Spela på DJurgården, det är absolut spelvärt.
Lemasive är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat