Visa ett inlägg
Gammal 2014-01-06, 00:25   #101
patrik_g
 
patrik_gs avatar
 
Reg.datum: feb 2010
Ort: Åre
Inlägg: 2 963
Sharp$: 4616


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av robust Visa inlägg
Vilken skitanalys av dig måste jag säga. I första mötet spelade Finland på sparlåga och hade sin andre målvakt i kassen. I finalen spelade Finland taktiskt fulländad försvarshockey i ledning, även om domaren och svenska filmningar försökte annat. Hade Finland spelat anfallshockey, så hade matchen varit slut redan efter första perioden. Det var stor skillnad på lagen i spel 5-5 och 4-4 i slutet. Men man ville väl inte fönedra motståndarna. Ett tips: Lär dig lite mer om taktik i hockey.
Jag har min analys och din. Sen att man hade sin andramålvakt i gruppspelet är ju deras problem. Över två matcher hade vi vunnit guldet står jag för.

Sen tycker jag vi (Sverige) var det bättre laget under ordinarietid och borde vunnit. Sen var Finland bättre i förlängningen ska sägas.
__________________
Varje dag är en ny speldag
patrik_g är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat