Ämne: Bör ses..
Visa ett inlägg
Gammal 2012-12-05, 14:56   #9
Analys
 
Analyss avatar
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 319
Sharp$: 1905
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Wagner Visa inlägg
Jo jag håller med dig. Analys som vanligtvis vräker ut inlägg försvinner i 3 1/2 vecka för att dyka upp på en snabbis och sen gå upp i rök igen.

Tyvärr måste jag lägga min bet på - Lufthålspermission.
Jag ber så hemskt mycket om ursäkt,

Men med strejken i NHL har jag tvingats in i lite riktigt arbete igen och 30h dagar i veckorna ger tyvärr inte mycket tid över för forumitande. På helgerna ska ju frugan ha sitt åå ja, ni vet.

Jag förstår att detta kommer ha en enormt negativ inverkan på Sharps sista kvartalsrapport men förhoppningsvis sänker det inte hela årsbokslutet allt för mycket. Saker och ting är nog tillbaka på rätt spår igen innan första kvartalet -13.


Fred!


-------------------

Det här med att gå från guldmyntfot till FIAT-valuta är ju ett ämne som kan diskuteras in i döden.

Har läst ett gäng böcker på bibblan i ämnet (den jag nämnde i tidigare inlägg är helt klart överlägsen alla andra) och många av dem trycker lite oförskämt mycket ned på FIAT-pengarna. De presenterar sällan några särskilt genomtänkta alternativ utan beskriver mest alla nackdelar med dagens system (att hitta och framföra nackdelar är ju alltid lätt, lösningarna är det värre med).

Jag är av åsikten att guldmyntfoten var nödvändig förr men inte längre, i enighet med (den förvisso lite till åren komna) länken jag letat fram ur arkivet.

Låtsas pengarna har, med rätt skötsel, väldigt många fördelar. Mången fler än guldmyntfoten.

Frågan som för mig kvarstår är då om skötseln verkligen är rätt? Min lekmanna uppfattning lutar mot att den är åt helvete. All världens makt ligger i händerna på anonyma gubbar och deras välvilja verkar det som.

Utlåningen tycks bara öka och öka, folket i västvärlden tar efter sina regeringar och belånar sig upp över öronen. Vart man än vänder sig, oavsett om man blickar statligt eller individuellt så ser man luftslott byggas upp och rasa samman.

Men vad är lösningen?

Avskaffa det här med fraktionella reserver (som för övrigt grundar sig i den så ofta romantiserade guld-tiden)? Kanske sätta Riksbanken under statligt styre (då är det ju i alla fall folkvalda som styr skutan)?


Ja juste, länken ja... Kort men läsvärd: http://www.affarsvarlden.se/hem/nyhe...icle477275.ece

Visste ni förresten att Trollkarlen från Oz handlar om detta ämne?
__________________

Kungen av roulette, Sputnik: "Haha har en edge runtt 8% utan mätutrustning" "du vet ingenting om roulette"
Skrivbordssoldat: J-Donadoni "Skulle yttra betydligt hårdare ord om jag fick känna på ”Analys” öga mot öga" "han borde omedelbart ha en ban"
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Wagner (+10), eddieh (+5)

Senast redigerad av Analys den 2012-12-05 klockan 15:22.
Analys är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat