Ämne: TV-serier
Visa ett inlägg
Gammal 2012-04-23, 01:54   #41
boored
i hate bunnies
 
booreds avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Akihabara
Inlägg: 1 452
Sharp$: 1188

mackapär ver.0.8.1
Stats: 2879 - 3456 - 618
ROI: 100.19%
Vinstprocent: 45.45%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av alibaba Visa inlägg
Att inte ha med Sopranos på en topplista över TV-serier bör väl vara skäl nog för omyndigförklaring? I synnerhet om platserna istället upptas av serier som O.C, Gossip Girl och Two and a Half Men.
Det är väl en smaksak: somliga gillar inte ens en genre som polisserier, andra inte sitcoms, vissa inte sci-fi osv.

Men visst, listor finns för allmänt beskådande tex awards av ett par hundra tv-kritiker: Television Critics Association: http://tvcritics.org/2008/05/24/past...he-tca-awards/ tycker den är betydligt bättre än Emmys iaf.

Har för mig att det är rätt jämt mellan Sopranos, Homicide: Life on the Street och The West Wing vem som har mest utmärkelser där.

edit: säkert av intresse för baseball nördar
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MOVIES, MINI-SERIES & SPECIALS
1994-95 “Baseball” (PBS)

Citat:
Ursprungligen postat av joemag Visa inlägg
Just det, alla har glömt Band of Brothers som kanske är den bästa serien någonsin! Min topp 5 blir nog
Miniserier och vanliga serier är väl inte så rättvist att jämföra heller. En miniserie har inte precis samma utgångsläge iom den har storyn från början till slut klar samt betydligt större budget. Medan för serier skrivs storyn ett par episoder framför det som spelas in även om man på de stora kan ha klart med de viktiga händelserna.
Game of Thrones(och tex Carnivale) är lite av mellanting, en serie miniserier där man har en bok/säsong.


Jag vill iaf påstå att bästa miniserien är The Stand
http://www.youtube.com/watch?v=qsMp2pZK-Cw
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Shell Peppe (+1)

Senast redigerad av boored den 2012-04-23 klockan 21:31.
boored är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat