Visa ett inlägg
Gammal 2012-04-11, 20:08   #22
Lemasive
Banned
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 1 975
Sharp$: 2021

Allsvenskan 2012
Stats: 2 - 1 - 0
ROI: 146.67%
Vinstprocent: 66.67%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av hardballs Visa inlägg
Det är inte somaliernas fel att vissa/många/en del inte jobbar. Jag skyller på samhället. I Sverige har man i vissa avseenden svårt att acceptera olikheter. Därför blir man oftast portad från arbetsmarknaden. Många vill jobba och varför skulle man inte göra det liksom, tjäna sina egna pengar ger en bättre självkänsla än att man får bidrag och dylikt.

Jag känner ett antal somalier som inte lyckats i Sverige, de har istället tagit sitt pick & pack och dragit till England. Och där har utan större svårigheter fått jobb, bostad och hela köret. Finns alldeles för många utbildade invandrare som vägras jobb fast de är kvalificerade. De somalier JAG känner jobbar, kommer inte på nån som inte jobbar.

Ett annat exempel jag har är en snubbe(ej somalier) som fick sitt första jobb efter 8 år i Sverige. Hans vän kom samtidigt till Sverige men drog till England efter 1-2 år. Återigen inga problem med jobb å så. Vari ligger problemet? Jag tror inte det ligger i folks ursprung.

Det är så jag ser på saken.
dom 32% ungdomar som är arbetslösa idag är förstås bara lata och vill inte jobba, eftersom när man är pursvensk får man automatiskt jobb, och får man inte det kan man åka till det förlovade landet med Europas nästan värsta ekonomi för tillfället för där regnar det jobb. Speciellt över en grupp med 70% analfabeter som är exakt vad alla företag i England letar efter.



Då vet jag.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
eddieh (+5)
Lemasive är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat