Visa ett inlägg
Gammal 2012-02-29, 22:41   #33
Wagner
 
Wagners avatar
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 5 968
Sharp$: 2252
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Soap Visa inlägg
Jaha. Så blev summan av kardemumman att vi har 104 forumanvändare som anmält sitt intresse på några få dagar till ingen nytta. Lazlo och RobinD är spot on. Jag nominerar delegerandet av Soulmans egen bokföring till en annan forumanvändare till Sharps mysterium år 2012.
Tja så märkligt känns det inte för en annan.

Det här med bokföring var inte så vanligt förr i tiden. Om man nämnt ROI på Solvalla-bussen eller vid pokerbordet för 20 år sen hade alla stirrat på en och trott man blivit tokigare än vanligt. Man hade hyfsad koll på fram och motgångar ändå. Bankboken var ett vanlig instrument och rulle var den sedelbunt man för dagen förfogade över och som vanligtvis låg i vänstra framfickan.

Tror det var en kombination av tidsbrist och okunskap/ointresse som gjorde att livet fungerade ändå. Som det verkar göra för Soulman än i dag.

Jag hade hållit på med spel i många år innan jag ens började räkna på hur det gick i kronor räknat. Mest för att slippa sitta och gå igenom alla saldon hos olika nätbolag när man efter en tung period ville plåga sig själv och räkna ihop vad som fanns kvar. Så på slutet visste jag exakt hur året gått i pengar och vad som fanns kvar efter att allt var betalt. ROI och liknande sket jag fullständigt i och skulle göra än i dag om jag var mer aktiv.

Delegering var det ja! Inga märkligheter då jag själv haft samma upplägg på Alltomspel där jag hade en laykolumn. Gick med på det för att få 2 % i fast kommission hos Betfair. Men räkenskaperna vägrade jag befatta mig med. http://www.alltomspel.info/history/l..._2005-2006.htm *

* Ja länken verkar inte funka längre. Fast den levde så sent som 2009 då jag hade en längre dispyt med Cyntax på pokerforum. Den historien kan inte ens kallas anekdot utan skulle lätt räcka till en bok så jag stannar här. http://pokerforum.nu/forum/1165117-post2776.html

Ähh ett par rader till då när jag ändå är varm i kläderna. Det hela gick ut på att trådskaparen spelade på vissa oddsintervaller som hade gått bra tidigare säsonger. Backar man bandet efter varje säsong, oavsett sport, så kommer man finna vissa intervaller som gett positiv avkastning just den säsongen. Fint tänkte TS och trodde det skulle fungera som facit i framtiden..

Ja det rulla på som fan i början, som så ofta, och det fanns ansedda nick som köpte hela resonemanget! Andra var mer skeptiska, jag själv stack ut en aning i mängden, och lade fram det så finkänsligt som möjligt.

Vi säger att han skulle spela lag X om oddset låg mellan 2.50-2.70! Oddset kanske låg där på eftermiddan men när han logga in på kvällen kunde oddset ha gått upp till 2.90 och då sa spåkulan spela lag Y i samma match till 1.45! Ja som ni säkert listat i vid det här laget sprack ballongen till slut och det var ingen pyspunka heller.

Hela tråden borde vara obligatorisk läsning för alla som tror att något annat än hårt arbete och oddsens värde är vägen till framgång.
__________________
En ROI på 110 och 100 kr insats ger bara hälften så tjock plånbok som vid 102 % i ROI och 1000 per bet
Det värsta är inte att bli limiterad - Det är värre om man inte blir det
Nu även på Twitter
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Wagner är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat