Innan du börjar med detta borde du läsa på så du är 100% säker på det du gör.
Kort så ska du vinna 2 bets på 6 försök (6 bets = 1 serie)
Du dubblar inte bara insatsen sådär, du måste dubbla den potentiella vinsten
Alltså så vill du vinna 2 kronor på bet 1, så om du spelar något till odds 1.5 måste du alltså satsa 4 kronor
Om du torskar den så måste du i bet 2 täcka upp förlusten för bet 1.
Torskar du låt säga även bet 2 och 3 så måste du i bet 4 täcka förlusterna för alla dina tidigare bets vilket du kommer måsta räkna ut för oddsen kommer aldrig vara domsamma.
När man konstant ökar sina insatser på det här viset så kan det slå väldigt hårt i kassan om du skulle förlora en hel serie, därför väljer vissa att säkra sig genom att t.ex. om 4 första bets inte går in så jagar man inte med höga insatser efter bet 5 och 6.
Det är viktigt att du vet vad du har att förlora men om du spelar med "kaffepengar" som 2 kronor på bet 1 så kan du ju köra ett test men som sagt, läs på ordentligt så du vet vad du ger dig in på så du inte står med skägget i lådan senare.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|