13/2 16:00 Brighton & Hove Albion - Norwich City
Brighton & Hove Albion - Norwich City, League One
Spel: Norwich City HT -0.25 (Norwich City leder i halvtid, halva insatsen tillbaka vid oavgjort)
Odds: 2.025 hos Bet365
Insats: 803:- (5%)
Datum: 13 feb 2010
Spelstopp: 16:00
Inte bara Canaries mot Seagulls, utan även fondens första League One-spel. Norwich reser alltså söderut för att försöka få med sig 3 poäng från Brighton. Med Leeds United hack i häl 2 poäng efter, och 2 fler spelade matcher och dessutom Charlton Athletic och Colchester inte långt därefter måste Norwich vinna dessa matcher. Efter en sanslös form med poängmatcher gick man poänglöst mot formstarka Millwall på The Den senast. Visserligen ingen lätt match men kanske ett välbehövligt varningstecken som behövdes för att komma på rätt köl igen.
Överoddset på detta spel har jag inte hämtat från statistiken på tid för första mål eller halvtidsledning, vilken egentligen inte pekar åt något nämnvärt håll, utan för timingen för att detta ska hända känns fin nu.
Två resultat som jag fastnade för var Norwichs säsongsöppningsmatch mot Colchester. 1-7 hemma. Vem hade trott att 1. Man skulle leda tabellen i början av 2010, eller 2. Att man i januari skulle äga samma gäng med 5-0 på bortaplan? Tyder på en fantastisk anda i laget. Brighton gör väldigt få mål på hemmaplan, släpper även in en hel del, 3:e mest i ligan.
Norwich kommer att dundra på här. Brighton har stora problem med att spela självsäkert rent taktiskt, och ingen förväntar dem att vinna här. De har även ett riktigt svårt spelschema framför sig, hur prioriteras denna match?
-0.25 HT till över 2 i odds har klart spelvärde....
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|