Citat:
Ursprungligen postat av vessl123
Någon som har några tankar kring kvartsfinalerna? Federer vs Tsonga och Djokovic vs Tipsarevic,
Federer brukade ha väldigt lätt för Tsonga men något har hänt den senaste tiden. Tsonga skickade ut Federer ur Wimbledon efter ha att vänt 2-0 underläge där. Sedan vann han igen för inte mindre än en månad sedan med 2-1 i set i Montreal där han imponerade stort i avgörande set (seger 6-1). Känns som man måste spela Tsonga här till 3.35?
Min andra tanke är Djokovic - Tipsarevic under 29.5 men den är jag inte riktigt säker på.
|
Sant som du säger att Federer haft lätt för Tsonga och även drygt 95% av topp 100 spelarna några år nu
MEN de matcher jag har sett Tsonga spela efter att han vände 0-2 underläge i set till vinst i Wimbledon mot Federer så har han spelat med ett större självförtroende och 1.33 eller vad Federer står i är ju löjligt. Dock väldigt svårt att värdera Federers form efter utklassningen av Monaco. Jag trodde han skulle utklassa Monaco och rekade även det men nackdelen med så lätt motstånd i den matchen gör hans chanser idag mer svårbedömda. Om jag spelar på matchen sitter pengarna på Tsonga.
Jag tror Djokovic tar den här matchen ganska lätt och under 29,5 känns relativt säkert. Djokovic mötte en riktigt svårhanterlig motståndare i Dolgopolov som inte gav han någon chans att komma i rytm men efter vinst i första sets tiebreak var det ingen större tvekan att det skulle bli 3-0. Tipsarevic har kommit såhär långt delvis på en ganska bekväm lottning. Gensse, Petszchner som är lite upp och ner, Berdych som var skadad och nu senast vinst över Ferrero som tog sig förbi en skadad Granollers i dennes senaste runda. Vinsten över Monfils ska man inte ta ifrån Ferrero men visst är det så att vissa spelstilar passar bättre mot vissa och sämre mot andra och jag tror en kontringsspelare inte passar Monfils speciellt bra. Tror vi får se något som liknar 6-4, 6-3, 6-2 till Djokovic här.