Inte för att jag vet vad jag ska beskriva mig själv som men på sikt ska jag enbart leva på att spela är mitt mål. Dock inte för att dra in överflöd med pengar utan för att kunna leva ett fritt och snålt liv och må bra. Men jag tänker svara på dina funderingar så kanske det för fram diskussionen och kunskapen något steg.
Jag startade med att spela seriöst det här året och spenderar runt 10-15 timmar om dagen med spel just nu. Antingen läser jag tabeller, eller ser på matcher eller bara diskuterar eller chattar. Jag startade med 20 € den 2 januari men har fått sätta in mer då 20€ inte varar länge ifall du inte drar jackpot hela tiden i början. Men jag körde med principen att jag tog ut det jag satte in igen för att inte ligga på minus för det tänker jag inte göra något. Sakta jobbar jag för att få det hela att växa även om jag vissa dagar har alldeles för stora svängningar men försöker att stabilisera det hela just nu.
Just nu håller jag på att bokföra samtliga spel och fram till den 22 januari så har jag omsatt runt 2500 € men det är lite fusk då rätt mycket är spel som grönats ut, dock har det varit mer intensivt spel sista veckan så jag tror jag kan ha omsatt det dubbla den här månaden. Och då tillhör jag ingen storspelare precis.
Du har helt fel i att dra in så mcyket som möjligt för så lite arbete som möjligt. Enligt mig är det att gå plus genom att lägga ner så mycket arbete som möjligt. Åtminstone i början, sen kan man bli smalare och dela kunskapen med andra. Det medför mindre arbete men mer vinster förhoppningsvis. Jag tror att för att lyckas gäller det att arbeta hårt för något, det gäller allting. Skapa ett intresse för något som du kan följa så känns det inte som ett arbete ens att lägga ner mycket tid på det, men det blir att prioritera om lite saker i sitt liv tror jag. Men det beror helt på hur seriös var och en vill bli. Själv ska jag försöka följa mexikansk fotboll som ett litet nöje och sen får jag se ifall det känns som jag vill fortsätta med det.
Som jag skrev ovan så omsätter jag just nu ca 5 000 € i månaden tror jag men det kanske kommer gå upp eller gå ner. Min rulle är just nu på runt 600 € men den har hoppat en del och 100 € är en bonus som ska omsättas tre gånger samman med min insättning på 100 €. Jag snittar nog runt 10 vad per dag skulle jag tro, kanske något mer men runt där. Just nu är jag rätt bred och försöker följa så mycket jag kan. Utöver det så ryggar jag halvblint, allt för att försöka skapa mig en uppfattning om vad som går bra resp mindre bra. Vidare är jag en spelare som spelar extremt varierande odds. Undviker dock lägre än 1.6 men uppåt kan jag gå in på vad som helst ifall jag finner värde.
100 000 lax om året är 100 miljoner ju.. hehe, vet att du skrev fel, men kunde inte låta bli

Jag tror inte man ska dra för stora växlar över hur mycket man kan dra in om året. Själv har jag siktat på att ligga plus runt 300 € till sommaren och skulle jag plussa det dubbla under året kommer jag vara nöjd. Då ligger jag redan på det och jag har ju inte som mål just nu att spela even resten av året men jag tror inte man ska ha för stora förväntningar bara. Det får bli vad det blir tänker jag lite, det viktiga är att jag är nöjd med spelen jag lägger, det är det jag kan påverka.
Jag tror psykologin mot sig själv också är en viktig faktor. Jag vet hur jag själv brukar ha svårt att klättra över jämna 100 € då jag ser det som en liten milstolpe, spelen där blir "säkrare" och jag kan överanalysera känns det som. Sen går det dåligt några dagar och självförtroendet kan försvinna och man blir än mer försiktig för att inte ramla ner en nivå igen. Detta försöker jag helt släppa och inte ens tänka på. Egentligen borde jag blunda för vad jag har på kontot men då kanske inte ens vad går igenom en dag, hahaha.
Jag lägger ner väldigt lite på matchanalyser men jag ser desto mer sport live och jag spelar väldigt mycket live. Jag tror det gäller att hitta ens styrkor på sikt. Väldigt många matcher går jag på min känsla för vad jag tror och ifall jag hittar ett odds som är högre än jag förväntat mig. Ibland är känslan så stark att jag även går in på spel fastän jag inte får de oddsen jag vill. Men det kan bero mycket på att min egen oddssättning är felaktig från början ju. Jag tror det är svårt att sätta sina egna odds och sen se värde i allt som är över det då vi antagligen är usla på oddssättning. Marknaden är bättre på det och då gäller det att förlita sig på sin egen skicklighet i att kunna förutsäga matchbilden.
Själv tror jag på magkänslan i stor utsträckning men det gäller att även jobba upp de - vad andra säger -viktiga förmågorna. Det är då du kan lyckas på sikt. Gäller att inte få övertro på sig själv när det går bra och att kunna tro på sin förmåga när det går dåligt. Viktigaste av allt är att inte satsa mer än vad ens kassa håller för.
Hoppas mina tankar kunde tillföra något. Jag säger inte att något av det jag skrev är rätt men det känns rätt för mig. Men det gäller som sagt att utveckla sig själv hela tiden.